Ne yapacağını bilmeyen otelciler ortada kaldı

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Berber, kuaför ve AVM’lerin açılmasına izin verilmesine rağmen henüz oteller için bir kararın alınmaması otelcileri zorda bıraktı. Müşterilerini hangi şartlarda kabul edeceklerini bilmeyen otelciler bir an önce şartların açıklanmasını istiyor. Tanınmış bir online şirketin ürün müdürü Muğla’da çalıştıkları 638 otelin sadece 128’nin açık olduğunu söyledi. Otel yerine villa ve bungalovlarda talep patlaması yaşanıyor.

Muğla’nın turistik sayfiye merkezlerindeki otelciler Sağlık ve İçişleri Bakanlıklarının kendilerini unuttuğunu, berber, kuaför ve hatta AVM’ler için kararlar alınmasına rağmen oteller için bir şey yapılmadığını ileri sürdü. Müşterilerini hangi şartlarda kabul edeceklerini bilmediklerini belirten işletmeciler, yurt dışı misafirlerden de umutlarını kesti. Muğla’ya giriş çıkışların serbest kalmasıyla birlikte otel yerine villa ve bungalovlara talep arttı. Şu ana kadar Muğla bölgesindeki tanınmış otellere aile olarak rezervasyon yaptıran hiç kimse bulunmuyor.

TURİZM BAKANLIĞI ŞARTLARI ACİLEN AÇIKLAMALI

Muğla Dalyan Turizm Otelciler Platformu yöneticisi turizmci Ali Mürşit Yağmur, işlerinin iyi gitmesinden dolayı geçen yıl ikinci bir tesis kiraladığını, bu sezon öncesinde de ne kadar birikimi varsa bu iki tesisi hazırlamak için harcadığını belirterek, “Haziran – Temmuz gibi sezonun açılmasını bekliyorduk ama corona virüsünde ikinci dalga bekleniyor. Gelen misafir hastaneye mi tatile mi gelecek belli değil. Ayrıca Turizm Bakanlığının oteller için şartları ne bilmiyoruz. Antalya’daki 5 yıldızlı otellerle bizim standartlarımız ayrılacak mı, nasıl olacak? Bizler 30-40 odayız, oralarda 300-400 odalı oteller var” diyerek şöyle devam etti:

SADECE PAZARLAMACILAR GELİYOR

“Muğla’ya giriş çıkış serbest bırakıldı ama otel müşterisi yok. Bizim otelimizin birisinde 3-4 odada pazarlamacılar kalıyor. Hiç birisinin yüzünü görmüyoruz. Çünkü kayıtlarını mail ile gönderdikleri kimlikleri veya TC numaraları üzerinden yapıyoruz. Odası temizleniyor. Anahtarı resepsiyona bırakılıyor. Ne yemek ne de kahvaltı vermiyoruz. Parasını post cihazı ile ödüyor, faturasını e fatura olarak adresine gönderiyoruz. Bizim aldığımız tedbirler bunlar”

BANKALAR KREDİ VERMİYOR

Çıkarılan 25 bin liralık krediyi bile alamadıklarını belirten Yağmur, “Krediye borcunu ödeyemeyen, borcu olan kişi başvurur. Banka sen önceki borcunu ödemeyip kırmızı çizgiyi yemişsin sana kredi veremeyiz diyor. Tek kelimeyle otelciler ortada kaldı” diye konuştu.

UÇAK DÜŞTÜ, SAVAŞ OLDU AMA BU KADAR KÖTÜ OLMADI 

Tanınmış bir online şirkette ürün müdürü olarak Bodrum bölgesinde çalışan 25 senelik turizmci Şebnem Sönmez, “Turizmin her zaman acente ayağında oldum. Birçok kötü sezon geçirdik. Savaş oldu, uçak düştü, politik anlaşmazlıklar oldu ve her zaman turizm payını aldı. Hiç bu kadar kötüsünü yaşamadık. Sahil kesiminde her şey dış turizm ile başlar. Uçaklar Dalaman ve Bodrum’a Nisan sonu gelmeye başlardı. Şu anda açık olan otel oranı geçen yıla göre yüzde 85 düşük. Bizim sistemimize kayıtlı 638 tesisten şu anda açık otel satısı 128. Gelirler giderleri karşılamaz diyerek bu sene çok otel açılmayacak. Bunun yanında her şey dahil sistemin şartlarının çok zor olduğundan, bazı oteller her şey dahilden sadece oda konseptine geçmeyi düşünüyor. Otelciler artık kar yapmaya değil, bu sezonu zararsız kapamaya ve sadece otel kiralarını ödeyebilmeyi istiyorlar” dedi.

BÜYÜK OTELLER AÇAMAZ

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Genel Başkan Yardımcısı ve Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmecileri Birliği (GETOB) Başkan Bülent Bülbüloğlu, “Acilen uluslararası standartlar belirlenmeli. Şu an için gelecekle ilgili konuşmak çok zor. Çünkü neyin nasıl olacağını kimse bilmiyor. Sertifikalı çalışmaya geçişte yerel turizme yönelik büyük otellerin açılması biraz zor gözüküyor. Bir iki ay açık kalmakla hiç birisi yapacağı masrafı bile çıkaramaz. Genelde Selimiye, Bozburun, Akyaka, Kaş, Kalkan, Kapadokya ve Ürgüp gibi yerlerin butik ve küçük otelleri açılır. Çünkü parası olan gezecek” diye konuştu.

Bir cevap yazın