“Efes tarlası toprak okulu” yola çıkıyor

Genel, Haber
Haberi paylaşın

“Toprak Okulu”, “Tohum Merkezi”, “Tarım Müzesi” ile “Üretici Pazarı” projelerini “5 Hedef 50 Proje” başlığı altında hayata geçiren Efes Selçuk Belediyesi şimdi de “Efes tarlası” projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Efes Tarlası Proje Alanı’nda incelemelerde bulunan Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, göreve geldiğinden bu yana tarımsal üretime ayrı bir önem verdiklerini belirterek “Tüm Türkiye Eksin” çağrısında bulunduklarını hatırlattı. “Toprak Okulu”, “Tohum Merkezi”, “Tarım Müzesi” ile “Üretici Pazarı” projelerini “5 Hedef 50 Proje” başlığı altında hayata geçiren Efes Selçuk Belediyesi şimdi de “Efes tarlası” projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Corona virüsü salgını ile yaşanan süreçte üretim ile ayakta kalacaklarını belirten, “Tüm Türkiye Eksin” çağrısıyla tarımsal üretimi Efes Selçuk’un bereketli topraklarından tarımsal üretimi geniş kitlelere yaymayı hedefleyen Başkan Sengel şunları söyledi:

5 HEDEF 50 PROJE İLE AYAKTA KALACAĞIZ

“Efes Selçuk’un bereketli topraklarından doğan Efes Tarlası Projesi ile temel olarak küçük üreticiye destek olmayı, iyi tarım uygulamalarını yaygınlaştırmayı, atalık tohumların toplanması, dağıtılması ve üretiminin yaygınlaştırılmasını hedefledik. Bu projenin adını Efes Tarlası koyduk. Efes Tarlası, Toprak Okulu, Efes Selçuk’un ve Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen atalık tohumların muhafaza edileceği Tohum Merkezi, üretimin tarihsel sürecini kayıt altına alacak Tarım Müzesi ve küçük üreticinin yer alacağı Üretici Pazarı’nın olduğu bir alan hayal ettik. Bu projeye ilişkin çalışmalara hemen başladık”

DOĞRU YOLDAYIZ

Efes Tarlası Projesi’nde iyi tarım uygulamalarına ilişkin verilecek eğitimlerin de önemine değinen Başkan Sengel; “Salgından sonra tarıma, doğaya dönüş inanılmaz derece bir ivme kazandı. Bu noktada da anladık ki; biz doğru yoldaymışız. Bu yüzden ‘Tüm Türkiye Eksin’ dedik. Çünkü iyi tarım uygulamalarıyla başka bir tarımın mümkün olduğunu biliyoruz. Toprakların ne kadar bereketli olduğunu herkese anlatabilmek için Toprak Okulu’nda çocukları toprak ile bir araya getirmek istiyoruz” dedi.

TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ ÜRETİMDE

Yapılan tüm çalışmalarının hedefinin, doğal, sağlıklı, güvenilir gıdayı, üreticiden direk tüketiciye ulaştırılması olduğunu belirten başkan “ Türkiye’nin geleceğinin üretim, tarım ve küçük üretici de olduğuna inanıyoruz. Her koşuldan bizi ayakta tutabilecek yegâne gerçek toprak ve tarım. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; ‘Milli ekonominin temeli tarımdır’ o yüzden diyoruz ki; Tüm Türkiye Eksin” diye konuştu.

Bir cevap yazın