Çay toplamaya hazır 3 bin işçi var

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Geçen hafta çay hasat döneminin başlamak üzere olmasına rağmen corona virüsü salgını nedeniyle işçi bulmakta sıkıntı yaşandığıyla ilgili çıkan haberler üzerine yıllardan bu yana işçilere aracılık yapan Süheyla D. “Şu anda daha önce bu işi yapmış 3 bin kişi çay toplamaya hazır” dedi. İşçilere ödenecek paranın da 6 bin 900 TL olmayıp götürü usulü yevmiyenin 100-150 lira arasında değiştiğini söyledi.  

RizeTrabzonArtvin ve Giresun gibi Doğu Karadeniz illerinde yapılacak yaş çay tarımına sayılı günler kalırken geçen hafta işçi sıkıntısının yaşandığıyla ilgili haberler çıkmıştı. Corona virüsü salgını nedeniyle önceki yıllarda Gürcistan ve Azerbaycan’dan Doğu Karadeniz‘e çay toplamaya gelen işçiler de seyahat yasağına takılınca işçi bulmak daha da zorlaştığı da açıklananlar arasındaydı. Yıllardan bu yana Karadeniz Bölgesinde çay toplama işçisi temin eden Süheyla D. Sözcü’ye yaptığı açıklamada, “Eleman sıkıntısı yok ve şu anda 3 bin kişi çay toplamaya hazır” dedi.

Toplama ücretlerinin öyle söylendiği gibi 6 bin 900 lira olmadığını da sözlerine ekleyen Süheyla D. “Günlük yevmiye 100 – 150 lira arasında değişiyor” diyerek şöyle konuştu:

BU İŞİ DAHA ÖNCE YAPMIŞ OLANLAR TERCİH EDİLİYOR

“Öyle söylendiği gibi 6 bin 900 liraya iş diye bir şey yok. Maaşlar 3 bin 500 – 4 bin 500 lira arasında değişken. Aslında burada ücretler genelde götürü üzerinden hesaplanıyor. Arazideki çayı 3 gün mü, 5 gün, yoksa 10 günde mi toplayacaklar bu önemli. Yine 5 ton olan var, 15 tonu ve 20 ton çayı olan var. Toplama gün sayısı ve ton miktarına göre yevmiye rakamları belirleniyor. İşçi bulamama gibi bir sıkıntı yok. Yıllarca bu işi yapmış ve şu anda genelde Karadeniz Bölgesinde yaşayan işçiler iş için hazır bekliyor”

BAŞKA ŞEHİRDEN GELENLERE KARANTİNA UYGULANIYOR

Karadeniz’de bir otelde çalışması nedeniyle işçilerin hemen hepsini tanıdığını, işveren ile onları bir araya getirerek karşılıklı anlaşmalarını sağladığını belirten Süheyla D. “Başka şehirlerden gelecekler karantina konusunu biliyorlar zaten. Anlaşma olduğu anda gelip burada 14 gün karantinada kaldıktan sonra işe başlayabilecekler. Şu anda bölgede yağış var. 15-20 gün sonra kesim başlar. O zamana kadar da işçiler hazır olur” dedi.

İŞİ BİLENLERİN YEVMİYESİ BİRAZ DAHA FAZLA

Çay toplamayı bilenler ile bilmeyenlerin arasında yevmiye farkı olduğunu da hatırlatan Süheyla D. “Çay toplayıcıları olarak Türkiye ve Gürcistan’da ortak haberleşme grupları kurduk. Oradan yazışarak bir anda organize olabiliyoruz. Gürcistan’dan işçi aramamızın sebebi onların daha önceki yıllarda da burada çalışmış olmaları. İşi biliyor olmaları. İşi bilenle yeni bilen arasında fark var. İşi öğretmek için zaman harcanmıyor. Bu nedenle özellikle Türkiye’de ikamet eden eskiden çay işinde çalışmış Gürcü vatandaşlara gruplardan yazarak haberdar ettik. Bizi arayanları yönlendiriyoruz. Gidip anlaşıyorlar” diye konuştu.  

Bir cevap yazın