Birden fazla baro kurulamaz

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla Barosu yayınladığı bir bildiri ile avukatlık kanunu değişikliği, baroya üye olma zorunluluğunun kaldırılması, isteyen her grubun bir araya gelerek aynı il içinde birden fazla baro kurabilmesi ve yürütmenin baroları vesayetine alması düşüncesinin bir süredir kamuoyunu meşgul ettiği belirtilerek karşı çıkıldı.

Muğla Barosu yayınladığı bir bildiri ile bir süredir kamuoyunda avukatlık kanununda yapılmak istenen değişikliğe karşı olduklarını açıkladı. Özellikle baroya üye olma zorunluluğunun kaldırılması, isteyen her grubun bir araya gelerek aynı il içinde birden fazla baro kurabilmesi ve yürütmenin baroları vesayetine alması düşüncesinin kabul edilemeyeceği üzerinde duruldu.

2018’DE DE KARŞI ÇIKTIK, YİNE KARŞIYIZ

İlk kez 2018 yılında gündeme geldiğinde Muğla Barosu olarak şiddetle karşı çıktıklarını, bunun asla kabul edilemez olduğunu, o günlerde de ifade ettiklerinin dile getirildiği yazıda ülkedeki tüm baroların da itirazı üzerine bu düşünceden vazgeçildiğinin hatırlatıldığı yazıda şu düşüncelere yer verildi:

“Avukatlar her halde ve her durumda hakka- hukuka –adalete ve demokrasiye aykırı ne varsa ona itiraz ederler ve bundan ne pahasına olursa olsun çekinmezler. Bu durum avukatlık kanunu için de istisnasız aynen geçerlidir. Parçala, böl, yönet ve yok et anlamına gelen, bir ilde birden çok baro olması ve dileyenin dilediği baroya üye olması düzenlemesi avukatlık mesleğine, savunmaya ve dolaylı olarak adalete zarar verecektir”

BAROYA ÜYE OLMA ZORUNLULUĞU KALDIRILAMAZ
Baroya üye olma zorunluluğunun kaldırılmasının temeli güven esasına dayalı avukatlık mesleğinin denetimsiz kalmasına yol açacağının da hatırlatıldığı yazıda, “Kötü uygulamalar nedeniyle de halkın, hakkın ve adaletin zarar görmesine sebep olacaktır. Barolar üyeleri ile birlikte toplumun haklarını savunan, hak ve özgürlük mücadelesi veren kurumlardır. Bu kurumların vesayet altına alınması, varlıklarına aykırılık, yürütmenin yasamaya müdahalesi ve bağımsız yargının son direğinin kırılması anlamına gelmektedir. Bağımsız ve tarafsız yargı için ömrünü vermiş avukatlık mesleği ve barolar olarak buna asla izin vermeyiz. Ülkemizde demokratik yapısı nedeniyle özgürce hak-hukuk arayışında bulunabilen son kurumlardan biri olan baroların bu yapısını değiştirecek- ortadan kaldıracak hiçbir düzenlemenin yanında olmayacağımızı, ‘Güçlü baro, gerçek adalet’ anlayışından yana kararlılıkla yürüyeceğimizi meslektaşlarımızın ve kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız” ifadeleri kullanıldı.

Bir cevap yazın