Tur ve uçak bilet ücretleri geri alınabilir

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Corona virüsü nedeniyle ertelenen veya iptal edilen rezervasyonlara, seyahat biletlerine ilişkin tüketicinin sahip olduğu haklarla ilgili açıklama yapan Avukat Elvan Kılıç, “Tüketici resmi başvuru yaptığı taktirde bu ücretleri geri alabilir” dedi.

Corona virüsü tüm dünyayı kasıp kavururken ülkelerin salgını önlemek ve salgının getirmiş olduğu ölüm tehlikesini durdurmak amacıyla almış olduğu tedbirler, vatandaşları birçok alanda korurken birçok alanda da mağdur etti. Sağlık, eğitim, iş, ticaret, hukuk ve gezi gibi alanlarda planlar durduruldu. Corona virüsü salgını başlamadan önce birçok vatandaş tatil planları için rezervasyonlar yaptırmış, uçak biletlerini satın almıştı. Avukat Elvan Kılıç, “Salgının bahar ve yaz dönemine denk gelmesi ve ülkelerin sokağa çıkma yasağı gibi sıkı tedbirler alması sebebiyle ertelenen veya iptal edilen rezervasyon ve seyahat biletlerine ilişkin tüketicinin sahip olduğu haklar var” dedi.

RESMİ GAZETE BAĞLAYICI

Özellikle paket tur sağlayıcılarının, 14 Ocak 2015 tarihinde Resmî Gazetede yayınlanan Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği’ne göre birtakım yükümlülükleri bulunduğunu belirten Kılıç, “Yönetmeliğin 11’nci maddesi paket turun iptal edilebileceğini düzenlerken, 10’ncu maddesi de iptal etme şartlarını ve iptal edilmesi durumunda maddede kendisine verilen seçimlik hakları düzenlemektedir. Buna göre paket tur düzenleyicisi veya aracısının, katılımcıdan kaynaklanmayan bir sebepten dolayı paket turun başlamasından önce turu iptal etmesi halinde katılımcı, yönetmeliğin kendisine tanınmış olan hakları kullanabilir” diyerek bu hakları açıkladı:

TÜKETİCİNİN PAKET TUR HAKLARI

  • Paket tur düzenleyicisi veya aracısı tarafından sunulan, eşit veya daha yüksek değerde başka bir paket tura ek bir bedel ödemeksizin katılma.
  • Fiyat farkının kendisine iade edilmesi şartıyla daha düşük değerde bir paket tura katılma.
  • Herhangi bir tazminat ödemeksizin sözleşmeden dönme.
  • Virüse dayalı salgın, Yargıtay tarafından mücbir sebep olarak kabul edildiği için paket turlar katılımcılar tarafından iptal edilebilir. Ancak iptal etmenin önemli bir koşulu tüketici tarafından paket tur düzenleyicisine ya da aracısına bir delil niteliği taşıdığından telefon ya da sms yoluyla bildirim yerine yazılı olarak bildirim yapmalıdır. Eğer tüketici iptal istediyse turr düzenleyici veya aracısının, sözleşmeden dönme bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren katılımcının ödediği tüm bedeli herhangi bir kesinti yapmaksızın en geç on dört gün içerisinde iade etmek zorundadır.

SEYAHAT BİLETLERİ

  • Seyahat biletleri de bu kapsamda ertelenebilir ya da iptal edilebilir.
  • Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Havayolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik’te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, bu sene 25 Mart tarihinde Resmî Gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, corona virüsü salgınından dolayı 5 Şubat tarihinden itibaren iptal edilen uçuşlar sebebiyle uçuşu icra eden veya etme taahhüdünde bulunan hava taşıma işletmesi, tazminat hakkı, geri ödeme veya güzergâh değişikliği hakkı ve hizmet hakkı kapsamındaki yükümlülüklerden, uçuş yasakları kalktıktan sonraki 2 ay bitimine kadar muaf olacak.
  • Yine aynı yönetmeliğe göre uçuşu iptal edilen yolcunun, hava taşıma işletmesinin boş koltuk durumuna bağlı olarak istediği bir tarih için bilette değişiklik yapma veya bileti açığa alma hakkı vardır.
  • Yolcu, açığa alınıp kullanılmayan biletin iadesini uçuş yasakları kalktıktan sonraki iki ayın sonrasında hava taşıma işletmesinden alabilir.

Bir cevap yazın