7 ile giriş çıkış serbestliği akılları karıştırdı

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Corona virüs tedbirleri kapsamında 31 ilde sürdürülen giriş çıkış yasağından Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla’nın muaf tutulmasının ardından akıllarda sorular oluştu. Büyükşehirlerin ortasında kaldıkları için giriş-çıkış yasağından etkilenen Osmaniye, Kilis, Yalova, Karaman ve Adıyaman‘ın durumu merak konusu olurken, kalkış ile varış arasındaki yasaklı şehirden zorunlu geçmek durumunda olacaklara ne tür prosedür uygulanacak? Bununla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Türkiye’de corona virüsünün yayılmasını önlemek amacıyla 30 büyükşehir ile Zonguldak’a seyahat yasağı uygulaması getirilmişti. Şehirlere giriş ve çıkışlar sonlandırılmış ve özel izne bağlanmıştı. Dün alınan karar doğrultusunda Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla’ya giriş ve çıkışlar serbest bırakıldı. Adana, Ankara, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mardin, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ve Zonguldak illerinde seyahat yasağı devam ediyor.

DAHA ÖNCE DE BU SORU CEVAPSIZ KALMIŞ, İZNE TABİ TUTULMUŞTU

Hatırlanacağı gibi büyükşehirler ve yasaklı Zonguldak’ın ortasında kaldıkları için giriş-çıkış yasağından etkilenen Osmaniye, Kilis, Yalova, Karaman ve Adıyaman‘a giriş çıkışların nasıl olacağı soruları da gündeme gelmişti. Buralar ve yasaklı illerden geçmek zorunda kalınan diğer merkezlere geçişler ise özel izin alınarak geçişler sağlanıyordu. Sadece yük ve izinli yolcu taşımacılığı yapanların bu şehirlerden transit geçişlerine izin veriliyordu.

YASAĞI KALKAN İLLERDE ULAŞIM NASIL OLACAK?

Şu anda açıklık bekleyen soru ortada kalan yasaklı şehirden nasıl geçileceği? Örneğin yasağı kalkan Muğla veya Aydın’dan Çanakkale’ye gitmek isteyen vatandaşlar, hala giriş çıkış yasağı olan İzmir’den nasıl geçecek? Bu konuyla ilgili ne valilikler ve ne de belediyelere İçişleri Bakanlığı’ndan ulaşmış henüz bir bilgi bulunmuyor. Marmaris İlçe Umumi Hıfzıssıhha Meclisinde görevli Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, “Yasaklar kalkmadan önceki sistem varılacak nokta arasında yasaklı il varsa araç plakası bildirilmek suretiyle özel izin alınarak ulaşım sağlanıyordu. Otoban türü çevre yollarından da geçiş aynı şekilde bildirim suretiyle yapılıyordu. Şu an için henüz bize ulaşmış bir yazı yok. Sanırım yine eskiden olduğu gibi transit geçişlerde ortada kalan yasaklı şehirden geçmek için plaka bildirim sistemi uygulanacak. Aklıma başka bir şey gelmiyor” dedi.

Bir cevap yazın