Maske işini ellerine yüzlerine bulaştırdılar

Genel, Haber
Haberi paylaşın

MUSTAFA SARIİPEK/MUĞLA

Maske işini ellerine yüzlerine bulaştırdıklarını, sadece dağıtımla ilgili 5 kez karar değiştirildiğini, eczacıların vatandaşa dert anlatmaktan ne yapacaklarını şaşırdıklarını söyleyen Muğla’nın Ortaca ilçesindeki eczacı Cengiz İlhan, “Marko Paşayı geçtik” dedi.

Muğla’nın Ortaca ilçesindeki eczacı Cengiz İlhan, sadece maske dağıtımıyla ilgili 5 kez karar değiştirildiğini, maske işini ellerine yüzlerine bulaştırdıklarını, eczacıların vatandaşa dert anlatmaktan ne yapacaklarını şaşırdıklarını belirterek SÖZCÜ’ye konuştu. İlhan,  “Maske neden yok, anlatıldı. Kolonya da olacaktı anlatıldı. Şifrem var, maske yok anlatıldı. Devamı nerede anlatıldı. Mecbursun bulacaksınız anlatıldı. İçinde mektup çıkacaktı anlatıldı. Cumhurbaşkanın imzası yok, siz sahte maske veriyorsunuz anlatıldı. PTT müracaatım var gelmedi, anlatıldı. İlaç fark parasını anlat. Muayene ücreti anlat. Raporlu ilacı neden alamadığını anlat. Doktor yazmış neden alamadığını anlat. Anlat, anlat bitmez” dedi.

MASKE DAĞITIMINDA 5 KEZ KARAR DEĞİŞTİ

Cengiz İlhan eczacılar olarak yaşadıklarının gerçekten traji komik olduğunu söyledi. İlhan, sadece maske satışıyla ilgili 5 kez karar değiştiğini hatırlatarak, “Parayla sattığımız maskelerden ücret kaldırıldı. Ücretsiz olarak iki partiyi dağıtıp bitirdik. Üçüncü parti maske geldiğinde uygulama tekrar değişti. Malumunuz, PTT ile gönderilecekti. Sonra şifre ile eczaneden verilecektir denildi. Şifre işi de kalktı, TC numarası ile oldu. Şimdi yine değiştik ve SGK’lı çalışana verilmeyecek, onlar iş yerinden alacak diye bildirildi. SGK çalışanı eczanelerden maske alamayacak ama eşi ve çocuğu alabilecek. Yarından itibaren eczaneye işçi ve memur gelirse maske veremeyeceğiz. Çalışmayan eşi, 20 yaşından küçük, 65 yaş üstüne zaten yok. Bir maske işini eline ayağına bulaştıranlara, Türkiye eczacılar Birliği olup da eczacının derdini anlatamayanlara biz anlatamadık. Kararı size bırakıyorum” dedi.

MASKE MEDİKAL ÜRÜN İSE ECZANE SATMALI

Cengiz İlhan, “Maske medikal ürün ise bunu eczane satmalı ve parasını da SGK ödemeli. Eczacılık kanununda bu var. Enjektör bedelini nasıl SGK ödüyorsa maskeyi de ödeyecek. Eczanelerden vatandaş maskeyi alacak denseydi, sorun olmazdı. Vatandaş istediği çeşit maskeyi fark parası öder alırdı. Hasta bezinin nasıl yarısını ödeyip alıyorsa. Vatandaşa da, eczacıya da yazıktır, eziyettir” diyerek şöyle konuştu:

GELELİM DERT DİNLEYİP, DERMAN VERMEYE

“İki metre mesafe uygulamasının devam ettiğini, arkada insanlar sırada beklerken bile vatandaşın sorularını yanıtlamak zorunda kaldıklarını da sözlerine ekleyen Cengiz İlhan şöyle devam etti: “Maske neden yok diye sordular, anlattık. Kolonya da olacaktı, o da anlatıldı. Şifrem var, maske yok, anlatıldı. Devamı nerede, anlatıldı. Mecbursun bulacaksınız, anlatıldı. İçinde mektup çıkacaktı anlatıldı. Cumhurbaşkanın imzası yok, siz sahte maske veriyorsunuz, anlatıldı. PTT müracaatım var gelmedi, anlatıldı.

DAHA NELER ANLATMADIK Kİ

Önceden de neler anlattık neler. İlaç fark parasını anlat. Muayene ücreti anlat. Raporlu ilacı neden alamadığını anlat. Doktor yazmış neden alamadığını anlat. Anlat anlat bitmez. Ey halkım siz anlayın artık bu eczacılarınızı. 5 yıl tahsil. En yüksek puanlarla fakülteye gir. Laboratuvarları ile teorisi ile eğitimini tamamla, emek ver. Kendi sermayenle bedava SGK hizmeti yap. Vatandaş ile karşı karşıya kal. Bu şekilde hizmeti kim yapar?”

Bir cevap yazın