Marmaris’te yaban domuzlarına beslemeli önlem

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Marmaris Belediyesi ekipleri, yiyecek bulmakta zorlanan yaban domuzlarının şehir merkezine inmesi nedeniyle ormanlık alana yiyecek bırakmaya başladı. Yaban domuzları, pazar yerleri ve marketlerin gıda atıklarını bırakan ekiplerin yolunu gözler oldu.

Corona virüsü salgını nedeniyle özellikle ormana yakın otellerin kapalı olmasından dolayı yiyecek bulamayan yaban domuzları, caddelerde insan kalabalığı olmayınca rahatça şehir merkezlerine inmeye başlamıştı. Sosyal medyaya da yansıyan görüntülerde Marmaris’in ana caddelerine gelen yaban domuzu sürüleri çöp konteynerlerinde yiyecek aradı.

GIDA ATIKLARI BIRAKILIYOR

Görüntüler üzerine harekete geçen Marmaris Belediyesi, ormanlık alana yiyecek bırakmaya başladı. Temizlik işleri müdürlüğü ekipleri semt pazarları ve marketlerden çıkan sebze meyve atıklarını toplayarak ormanda farklı yerlere bıraktı. Belediye ekiplerinin adeta yolunu gözleyen yaban domuzları aç kalmaktan kurtuldu.

DOĞAL ALANDA KALSINLAR

Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye yetkilileri, “Daha önce de bu tarz görüntüler yaşanırdı. Ancak özellikle corona virüsü pandemisi nedeniyle sokaklarda insan sirkülasyonu azalınca yaban domuzu sürüleri daha fazla şehre gelmeye başladı. Biz de hem vatandaşlarımızın can güvenliği hem de yaban hayatın korunması için böyle bir yöntem uygulamaya başladık. Amacımız onları doğal alanlarında tutarak beslenmelerini sağlamak. Bu uygulamayı hayat şartları normale dönene kadar sürdüreceğiz” diye konuştu.

Bir cevap yazın