Datça’ya üretmeye gelmişti, neden durdu?

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Aşkın Nur Yengi, Demet Sağıroğlu, Funda Arar, Kıraç, Cenk Eren, Nilgül, Zeynep Casalini ve Emel Müftüoğlu gibi sanatçılara 45 eser veren, 150 civarında esere imza atan ve “Daha fazla üretmek için” Muğla’nın Datça ilçesine yerleşen Müfide İnselel neden durdu? İnselel, Kuşum Aydın ile yaptığı bir çalışma dışında 6 yılda 5 beste yapabildi.

Yeşilçam’ın emekçi oyuncularından merhum sinema sanatçısı Mete İnselel’in sinema ve dizi oyuncusu, şarkıcı ve söz yazarı kızı Müfide İnselel, 2014’ün Mayıs ayında “Daha fazla üretmek için” Muğla’nın Datça ilçesine yerleşti. İnselel üretmekten çok 6 yılda sadece 5 beste yaparken bir de Kuşum Aydın ile çalışma gerçekleştirdi. “Dururken üreteceğimi düşünerek Datça’ya yerleştim ama artık ne kadar yorulduysam bu durmak yetmedi bana, hala duruyorum. Tam kıpırdayacaktım ki annem hasta oldu, ona bakıyorum” diyen İnselel sariipekhaber.com’a özel konuştu.

5 yaşındayken piyano çalmayı öğrenip, aynı dönem İstanbul Belediye Konservatuvarı Piyano Bölümü ve devamında da 4 sene keman bölümünde öğrenim gören Müfide İnselel, Hababam Sınıfı Müzikali ve Parmaklıklar Ardında adlı dizide Perihan Malaz karakteriyle de adını duyurmuştu. Aşkın Nur Yengi, Demet Sağıroğlu, Funda Arar, Kıraç, Cenk Eren, Nilgül, Zeynep Casalini ve Emel Müftüoğlu gibi sanatçılara 45 civarında beste ve söz yazarlığı yapan 150 eseri bulunan Müfide İnselel, 12 parçadan oluşan kendi adını verdiği bir de albüm çıkarmıştı.

İSTANBUL BENİ ÇOK YORDU

Datça’ya yerleşmeden önce İstanbul ve sanatçı çevresinin kendisini çok yorduğunu belirten Müfide İnselel, “Herkes birbirinin kuyusunu kazıyor. Müzisyenler rakibi yukarı çıkmasın diye alttan çekiyorlar. Hem sektör ve hem de şehir beni çok yorup bunaltmıştı beni. Daha iyi bir insan olmak, daha da iyi üretebilmek için biraz yalnızlığı ve doğayı seçmek istedim. ‘Ağacımız kesilmesin’ dediler yürüdük. ‘Sinemamız yıkılmasın”, oturduk. ‘Taciz olmasın’, ayakta durduk. Bütün bunlar benim üretkenliğimi unutturdu. O nedenle buraya birazcık yalnızlıktan, doğadan beslenmeye, biraz arınıp ve temizlenmeye geldim” diyerek Datça’daki günlerini anlattı.

BESTENİN YERİNİ EV İŞLERİ ALDI

İnselel, “Alavere ve dalaverenin çok olduğu müzik dünyası ve aşırı derecede insanı yoran İstanbul’dan uzaklaşarak biraz nefes almak için soluğu Datça’da aldım ama hiç bir şey düşündüğüm gibi gelişmedi. Datça’ya durmaya, durgunlaşmaya ve bol bol beste yapmaya gelmiştim ama duramıyorum bir türlü. Arkadaşlarım Datça’da sıkılmıyor musun? diye soruyor. Sıkılmaya zamanın yok ki. Sıkılmak bir yana zaman yetmiyor. Aslında söyleyecek o kadar çok şeyim var ki ama neyse boş ver” dedi.

‘KORKUNÇ YENGE’ ALZHEİMER OLDU VE ONA BAKIYORUM

Datça’da beklentilerinin çok üzerinde konular geliştiğini, çok acıklı ve ironik günler yaşadığını ama bundan şikayetçi olmadığını belirten Müfide İnselel, “Aslında durmak üretmenin başıdır” diyerek şöyle konuştu:

“Koskoca Ferhan Abinin (Şensoy) her kitabında ‘Eva Peron’ olarak bahsettiği ve hatta ‘Korkunç Yenge’ pankartlarını bile yaptırdığı annem, koskoca Kamuran İnselel Alzheimer oldu ve ona bakıyorum. Şu anda çocuk gibi. Dolayısıyla özel bir yaşantım yok. Bildiğin bir ev kadını oldum. Tüm gün temizlik, yemek, bulaşık, alış veriş ve bunların sürekli tekrarı. Günlerim böyle geçiyor. Bence durmak da üretmenin başıdır. O bir gün, bir yerden, bir şekilde çıkar.”

SADECE KUŞUM AYDIN İLE ÇALIŞABİLDİK

Datça’ya yerleşirken bir müzik şirketiyle 5 yıllık sözleşme imzalayıp tüm haklarını o şirkete vermesine rağmen hiçbir şey yapılmadığını da sözlerine ekleyen İnselel, “Kimseyi suçlamıyorum ama hiçbir şey yapılmadı. Sözleşmem olduğu için bire bir hiçbir sanatçıyla da görüşmedim. 3-5 tane ürettiğim şey oldu tabii ki. Ama bunlar kendi çabalarımdı. Kuşum Aydın ile bir çalışma yaptık. Açıkçası ben de durdum. Durdum çünkü içimden bir şey yapmak gelmedi, gelmiyor. Üretmeyince durursun ya işte o vaziyetteyim. Kendimi birden ortamlara atan biri de değilim. Durmayı seviyorum” diye konuştu.

YER SİLERKEN İÇİM KIPIRDAMAYA BAŞLADI

“Corona sürecini sağlıklı olarak atlattığı taktirde eskiye dönmeye çalışacağım” diyen Müfide İnselel şöyle devam etti:

“Sahne olmadığı için yılbaşından bu yana müzisyen kimliğimden uzaklaşmış durumdayım. Biraz önce annemin yemeğini yedirdim ve yerleri silerken dedim ki kendi kendime, eğer bir insan sanatçıysa yer silerken de bir şeyler duymalı. Ne kadar üretmezsen üretme, ne kadar yazma, çizme, boyama ve resim yapma ama bu yer silme olayı bile bambaşka bir şeye dönüşebilmeli. İçimde bu kıpırtıyı hissetmeye başladım. Hayatın gerçeği de ortaya çıktı şu anda ve hayat durdurmuyor. Buradan bir şey çıkar mı? Evet, Covid 19 olmazsam çıkacak.”

EN BÜYÜK DESTEĞİM VE EN İYİ ARKADAŞIM KIZIM

Zor günlerinde en büyük desteğinin kızı olduğunu da hatırlatan İnselel “Kızım Sera 29 yaşında. Beykent Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlıktan okulun bitimine tam 3 ay kala havlu atıp aşçı olmaya karar verdi. Bu arada uzun zamandır profesyonel olarak şarkı da söylüyor. Zaman zaman bana ve babasına eşlik ediyor. Şu anda aşçılık eğitimine Datça’da anneannesine yemek hazırlayarak devam ediyor. Sonuçta şimdilik ikimiz de ev hanımıyız” diye konuştu.

One thought on “Datça’ya üretmeye gelmişti, neden durdu?

Bir cevap yazın