Deprem sonrası Marmaris’te denizin çekilmesi korkuttu

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Dün saat 16.16’da Akdeniz’de Muğla’nın Marmaris ilçesine 75 kilometre uzaklıkta medyana gelen 4,4 büyüklüğündeki depremden sonra bugün de Marmaris Körfezinde denizin 20 metrenin üzerinde çekilmesi endişe yarattı. Jeofizik Yüksek Mühendisi Deprem Bilimcisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan çekilmenin korkulacak bir olay olmadığını rüzgarın etkisiyle oluştuğunu söyledi.

Dün Akdeniz’de Muğla’nın Marmaris ilçesine 75 kilometre uzaklıkta saat 16.16’da meydana gelen 4,4 büyüklüğündeki depremden sonra bugün de Marmaris Körfezinde denizin 20 metrenin üzerinde çekilmesi endişe yarattı. Jeofizik Yüksek Mühendisi Deprem Bilimcisi Sözcü’ye konuşan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan çekilmenin dünkü depremle ilişkilendirilemeyeceğini belirterek korkulacak bir olay olmadığını denizin rüzgarın etkisiyle çekildiğini söyledi.

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan dünkü depremin Afrika’nın Anadolu ile Ege Denizi altına dalış hızı son 10 yıldır 4 sm/ yıl’dan 7-8 sm/yıla çıkması gerginliği arttıran ana etki olduğunu hatırlatarak aynı bölgede ilerleyen günler içinde orta büyüklükte yeni bir depremin olmasının şaşırtıcı olmayacağını açıkladı. Ercan, “

ÇEKİLME DEPREM HABERCİSİ DEĞİL

Evlerinden çıkamasa da Marmaris Körfezine bakan evlerdeki vatandaşlar denizin 20 metrenin üzerinde çekildiğini görmesiyle sosyal medyada çeşitli yorumlar yapmaya başladı. Dünkü deprem ile ilişkilendirilen deniz çekilmesine Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan açıklık getirerek “Marmaris Körfezindeki bu çekilme bir deprem belirtisi değil. Kimse korkmasın. Dürgarın etkisiyle oluşan bir çekilme olduğunu düşünüyorum” dedi.

Bir cevap yazın