Sağlıkçılarımıza 1648 ücretsiz siperlik

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Marmaris’deki Üreten Çocuklar Akademisi Derneği Başkanı Mehmet Doğan kendi üretimi 1648 siperliği Marmaris ve çevresindeki sağlıkçılar başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına ücretsiz dağıttı. Sariipekhaber.com’a özel konuşan Doğan, “Mesleğimizi böyle bir günde kullanmayıp da ne zaman yapacaktık” dedi.

Marmaris’te çocukların gelişmesi için deney, zeka oyunları, origami, kodlama, robotik ve sanat üzerine etkinlikler yapan Üreten Çocuklar Akademisi Derneği Başkanı Mehmet Doğan, corona virüsü salgını nedeniyle çocuklarla çalışmalarına devam edemeyince sağlıkçılar için ücretsiz siperlik üretmeye başladı. 3D printer marifetiyle siperliklerin üst kısmını imal eden Doğan, “Mesleğimizi böyle bir günde kullanmayıp da ne zaman yapacaktık” dedi.

2016 yılında alanında uzman bir ekip tarafından kurulan Üreten Çocuklar Akademisi Derneği “üreten çocuklar – üreten bireyler – üreten toplum” sloganıyla Marmaris’te etkinliklerine başlayan dernek geleceğin bireylerini yetiştirmek için çalışmalarına başladı. Çocukların tüketime değil üretime odaklanması için onların donanımlarını arttıracak çeşitli atölyeler yapıldı. Bu atölye içeriklerinde deneyden oyuna, origamiden sanata, teknolojiden kodlamaya, tarımdan astronomiye kadar çeşitli etkinliklere yer verildi. Şimdiye kadar 100 binlerce çocuk ile 10 binlerce eğitmene ulaştıklarını belirten Mehmet Doğan corona virüsü salgını nedeniyle siperliğe nasıl yöneldiklerini belirten Doğan, sariipekhaber.com’a konuştu.

YAYILMAYI ÖNLEMEK İÇİN SEN DE DESTEK OL

Corona virüsü döneminde çocuklarla olan bireysel etkinliklerinin sokağa çıkma yasağı nedeniyle durunca bu salgında insanlara nasıl yardımcı olabileceklerini düşünürken internette gördükleri siperlik satış reklamları üzerine harekete geçtiklerini belirten Doğan şunları söyledi:

“ İnternette 3D printerla yapılan ve tanesi 50 ile 75 lira arasında satılan siperlikleri görünce bunu imal edebileceğimi düşündüm. Çünkü bizim de 3D printerımız var. 3D printerlarda siperliklerin üst kısmını imal ettik. Bunlara ve asetatlara gerekli delikleri açarak siperlikleri imal ettik. Bunları ‘Yayılmayı önlemek için sen de destek ol’ başlığıyla sağlık çalışanları, polis, jandarma, banka, kaymakamlık, itfaiye ve PTT gibi kamu kurum ve kuruluşlarına, bireysel ihtiyaç duyanlara ücretsiz olarak dağıttık.”

PANDEMİ OLMASA BUNLARI ÇOCUKLARIMIZ ÜRETİRDİ

Datça’da 2, Marmaris’te ise 5 tane bilim şenliği yaptıklarını, 100ler Gülsün projesiyle Urfa’dan dezavantajlı 50 çocuğu ilk defa denizle buluşturmakla kalmayıp bilim, sanat, psikoloji, yazarlık ve astronomi gibi atölyeler yaptıklarını, Konya’dan şehit ve gazi çocuklarını ağırlayıp kamp yaptıklarını belirten Doğan, “Çocuklarımız son derece üretken. Bu salgın nedeniyle küçük çocukların sokağa çıkmasına yasak getirilmemiş yani pandemi olmasa bu üretimi çocuklarımız çok rahatlıkla yaparlardı. Şu anda zaten salgından dolayı onları tehlikeye atamazdık” dedi.

MALİYETİ ÇOK DÜŞÜRDÜK

İlk üretime başladıklarında tek bir siperliği 10-12 TL civarında mal ettiklerini de sözlerine ekleyen Mehmet Doğan “Biz ilk üretime başladığımızda ülkemizde üretilmiyordu. Her işin acemiliği var. Üretim devam ettikçe aparatları daha basite indirgedik. Arka taraftaki lastikleri kaldırdık. Başka değişiklikler ile şu anda maliyeti 7-8 liraya kadar indirmeyi başardık. İhtiyaç devam ettiği sürece imalatımız sürecek. Şu an için neredeyse pek ulaşmadığımız kurum kalmadı” diye konuştu.

NERELERE DAĞITILDI?

1648 siperlik başta Marmaris olmak üzere hastaneler, aile sağlık merkezleri, 112 acil birimleri, itfaiye, kaymakamlık, belediye, bankalar, Engelli Çalışanlar Derneği, SGK ve PTT

İle isteyen bireylere ücretsiz olarak ulaştırıldı.

Bir cevap yazın