Mehmet Oktay: “Halkın menfaati için genelge tanımam”

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Marmaris ilçe Belediye Başkanı Mehmet Oktay, corona virüsü nedeniyle hafta sonlarında uygulanan sokağa çıkma yasağının uzatılması halinde belediye olarak B ve C planlarının hazır olduğunu söyledi. Sarıipekhaber.com’a özel açıklama yapan Oktay, “İhtiyaç sahiplerine her an gıda ulaştıracak konumdayız. En önemlisi sokağa çıkma günleri bir hafta 10 gün gibi uzarsa seyyar market sistemimiz hazır. Hatta iş daha da uzarsa halkın menfaati için ‘Yerel belediyelerin yardım kampanyası yapamaz’ şeklindeki genelgesini bile tanımam” dedi.  

Belediye Başkanı Mehmet Oktay Sarıipekhaber.com’a özel açıklama yapan virüs salgınından dolayı her şeye hazırlıklı olduklarını, hatta B ve C planlarının da olduğunu belirterek “İhtiyaç sahiplerine her an gıda ulaştıracak konumdayız. Daha da önemlisi sokağa çıkma günleri bir hafta 10 gün gibi uzarsa kimse korkmasın. Çünkü seyyar market sistemimiz hemen devreye girecek. Hatta iş daha da uzarsa halkın menfaati için ‘Yerel belediyelerin yardım kampanyası yapamaz’ şeklindeki genelgesini bile tanımam” dedi.  

ZOR ZAMANDA GÖREVE GELDİK, DURUM DAHA DA ZORLAŞTI

Turizm sezonu açıldığında göreve gelirken tam hazırlık yapılamadığını, dünya turizm devlerinden Thomas Cook’un iflasıyla turizm açısından büyük sarsıntı geçirildiğini, yeni alternatiflerin üretildiği anda da virüs salgınıyla boğuşmak zorunda kaldıklarını hatırlatan Mehmet Oktay, “Bu salgın en çok bizim sektörü vurdu ve daha da vuracak. Şu anda hayat durmuş durumda. En küçük esnafından en büyüğüne buranın ekonomisi turizme bağlı. Salgın varsa turizm yok” diye konuştu.

BU AY MAAŞLARI ÖDEDİK AMA YA SONRAKİ AYLAR?

Belediye olarak da gelirle gider arasındaki uçurumun büyüdüğüne de dikkat çeken Mehmet Oktay, “2014 itibariyle ilçe belediyelerin kaynakları oldukça kısıtlandı. Marmaris gibi turizm ilçelerinin yaz ve kış nüfusları normal zamanlarda oldukça farklı. Zaten eski dönemlerde bile belediye olarak zorlanırken şu anda çok daha sıkıntılıyız. Bu ayki personel maaşlarını ödedik ama önümüzdeki ay ne olur bilemiyoruz, çünkü her şey durma noktasına yakın. Bir aydır belediyeye girdi yok kadar az. Çalışanlarımız korkmasın tam maaş ödeyemesek bile elimizdekini eşit oranda personelimize dağıtacağız. Vatandaşlarımızla birlikte bir de çalışanlarımızı düşünmek zorundayız” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

HALKIN MENFAATİ SÖZ KONUSU OLURSA GENELGE TANIMAM

“Amacı ihtiyacı olanlara yardım etmek dışında bir şey olmayan, her yönüyle şeffaf halka yardım kampanyaları şimdiye kadar herkes tarafından yapılırken ilginç bir şekilde merkezi hükümet tarafından kaldırıldı. İlçemize henüz maske bile ulaştırılamadı. Biz duruma el koyduk günde bin tane üretime başladık. Kaynaklarımız kısıtlı ama bir şekilde durumu halletmeye çalışıyoruz. Gücümüzün yettiği oranda çok seçici olarak erzak dağıtımlarımız sürüyor. İlerleyen günlerde çok daha zor duruma düşecek olursak bunun için de planlarımız hazır. Bu durumda genelge filan tanımam. Halkın menfaatinin olduğu yerde o anki duruma göre o genelgeyi ben göz ardı ederim. Önemli olan genelge değil, halkımızın gerçek anlamdaki menfaati.”

GEZİCİ MARKET HİZMETE GİRECEK

Kasada paraları olmasa bile B ve C planlarının hazır olduğunu hatırlatan Oktay, sokağa çıkma günlerinin bir hafta ya da 10 gün gibi süreleri kapsaması halinde kimsenin panik yapmamasını hatırlatarak “Temel ihtiyaçları kapıya kadar ulaştıracak tanzim satış benzeri bir hazırlığımız var. Vatandaş ihtiyacını ücreti karşılığında sıkıntı yaşamadan buradan temin edecek. İhtiyaç sahipleri için muhtarlarımızla koordineli çalışıyoruz. Gıda yardım paketlerimiz hazır. Zaten dağıtımımız hala sürüyor. Bu arada Marmarisli hayırseverler günlerdir düzenledikleri kolileri belediyeye ulaştırıyor biz de muhtarlar aracılığıyla tespit edilen vatandaşlara dağıtımını yapıyoruz” diyen Oktay şöyle devam etti:

BU SENE TURİZMİN BAŞLAMASI ÇOK ZOR

“İngiltere’de bir hava yolu şirketi 4 Haziran bir diğeri de 17 Haziran’da uçuşlarını başlatacak. Nitekim THY ve Pegasus Mayıs başı ve ortalarında Moskova’dan Antalya ve İstanbul’a uçuşlarını satışa açtı ama anında Rus hükümeti bu tarihlerde uçuşa izin vereceğiyle ilgili bir açıklamasının olmadığını, gitmek isteyenlerin risk ve sorumluluğu üstleneceğini açıkladı. Bu durumda bizim uçuşları açmamız bir şey ifade etmiyor.”

SALGIN DEVAM EDERSE MARMARİS NÜFUSU AZALIR

Nüfus azalmasının salgından kaynaklanacak ölümlerle olmayıp, turizmden ekmek yemek için başka şehirlerden gelenlerin tersine göçle başlayacağını hatırlatan Mehmet Oktay, “İlçemizde aslen Marmarisli olmayıp turizm sektörü için buraya gelenlerin sayısı hayli fazla. Turizm olmazsa bu insanlar ne yapacak? Bir kısmı zorunlu olarak memleketlerine dönecek. Sektör olarak illaki bir değişime gidilecek. İnsanların davranış şekilleri değişecek. Ama geliri olmayıp işyeri ve evi kirada olanların durumu büyük sorunlar yaratacak” dedi.

3 comments

  • Sayın Mehmet Oktay pazar esnafından fiyatlar ve poşetler e koyulan bozuk çürük malzemeden şikayet çoğaldı migrosa 40 tlye satılan sarımsak pazarda 90 TL istendi fırsatçılar için yardımınızı bekliyoruz. Mevcut pazar yerlerinde belediye ta zim satış yapamaz mı her gün hem ucuz hem kaliteli kontrollü hizmet verilir. Antalya ve izmir hallerinin fiyat listesine ulaşmak kolay lütfen karşılaştırın maliyet karı koyarak vatandaşa ulaşın.
    Ödemiş ve tire deki koperatiflerden destek alarak et süt yopur peynir de temin edilebilir. Böylece halk bir nefes alır

  • Sayın başkan ilk önce pazar fiyatlarına el atsın madem bu kadar halkını düşünüyorsa. Geçen hafta salı günü aydın pazarındaydım patates 4 kilosu 10 TL idi çilek kilo 5 TL idi.

Bir cevap yazın