İstiklal Marşına Muğla’da polis, Marmaris’te Sela engeli

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’da dün gece saat 21’de Atatürk anıtı önünde İstiklal Marşı okumak isteyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş polis engeliyle karşılaştı. Marmaris’te de saat 21’de camilerden sela sesleri yükseldi. Müftülük “Kasıt yok, tesadüf” dedi.

Muğla’da coşkuyla kutlanmak istenen 23 Nisan ve Ulusal Egemenliğimizin 100.yılı şekilde etkinliklerine gölge düştü. Muğla merkezde Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin saat 21.00’de Cumhuriyet Meydanında İstiklal Marşı okumak istediği sırada polis engeli ile karşılaştı. Marmaris’te de saat tam 21.00’de evlerin balkon ve camlarından yükselen İstiklal Marşı’nı bastırmak için camilerden sela verildi. Oysa aynı saatlerde komşu Denizli Büyükşehir Belediye başkanına meydana bando kurup İstiklal Marşı okumasına izin verildi.

VATANDAŞLARIN BAYRAMLARINI KUTLADILAR

Polis ile 10 dakika tartışan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, son olarak “Biz marşımızı okuyacağız, buna kimse engel olamaz” deyince polisin “Hakkınızda tutanak düzenlerim” sözlerine Gürün “İster tut, ister tutma” diyerek marşı hep birlikte okuyarak daha sonra yanındakilerle birlikte caddelerde yürüyerek balkonlardaki vatandaş ve çocukların bayramlarını kutladı.

MUĞLA’DA YASAK DENİZLİ’DE SERBEST

Denizli Büyük Şehir Belediye Başkanı bando eşliğinde Milli Marşımızı okudu.

Muğla’da Belediye başkanlarının Cumhuriyet Meydanında İstiklal Marşı okunması engellenmek istenirken, Denizli’de Büyükşehir Belediye Başkanının Cumhuriyet Meydanında bando eşliğinde İstiklal Marşı okumasına izin verilmesi çifte standart tartışmalarına neden oldu. Sosyal medyada ‘Muğla’da CHP’li başkanlara yasak, Denizli’de AKP’li Başkana serbest’ paylaşımları yapıldı.

GÜRÜN “100’NCÜ YIL GURURUMUZ”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Ulusal Egemenliğimizin ve Atatürk’ün çocuklarımıza armağanı 23 Nisan’ın 100.yılında saat tam 21.00’da İstiklal Marşı’mızı Ata’mızın huzurunda büyük bir coşkuyla söyledik. Bu yıl meydanlarda eksik olsak da önümüzdeki bayramları siz değerli vatandaşlarımızla hep birlikte kutlayacağız. Güzel günler yakın” dedi.

MARMARİS’TE SELA VERİLDİ

Bir diğer sıkıntı da Marmaris’te yaşandı. Saatlerin 21.00 olup balkon ve camlardan İstiklal Marşı okunmaya başlamasıyla birlikte Marmaris’teki camilerin hoporlörlerinden Sela sesleri yükselmeye başladı. Bunun üzerine bu sene 6’ncısı kutlanan 105’nci sokakta gündüz kurulan ses sistemindeki volüm yükseltilerek marşın bitirilmesi sağlandı. Marmaris Müftülüğünün bu tutumu sosyal medyada büyük kınamalara neden oldu. Medya hesaplarından İstiklal Marşının okunması hükümet programında bile olmasına rağmen böyle bir olayın gerçekleşmesi nedeniyle sorumlular hakkında soruşturma başlatılması bile istendi.

MÜFTÜLÜK KASIT YOK

Marmaris Müftüsü Mehmet Yorulmaz Sözcü’ye yaptığı açıklamada ortada bir kastın olmadığını belirterek, “Normalde yatsı ve teravih namazları kılınacağı için 21.17’de ezan okunacaktı. Görevli arkadaşlar 20 dakika öncesinde Selaya başladılar. İstemeden bir çakışma oldu. Ben sela esnasında hemen arkadaşı aradım ama kendisine ulaşamadığım için o anda müdahale şansı olmadı. Sela’dan sonra aradım arkadaşı. Arkadaş ‘Ben normal verilen talimatı yerine getirerek ezandan önce sela verdim’ dedi. Yani burada herhangi bir kasıt yok. Ses birbirine karışında vatandaş bundan rahatsız olmuş. Müftülük olarak bizim İstiklal Marşına veya orada yapılan faaliyete karşı gibi olma durumumuz yok. Tamamen oradaki arkadaşımızın zamanı hesap edememesi” dedi.

SORUŞTURMA YAPACAĞIZ

Tepkileri normal karşıladığını, kendilerinin de o esnada İstiklal Marşını okuduklarını da sözlerine ekleyen Yorulmaz, “Bu arkadaşımız ile tabii ki bir işlem başlatacağız ama ortada sadece zamanlama hatası var. Ortada bir provoke yok. Bizden daha doğudaki yerlerde saat 21’de ezana denk gelen yerlerimiz de var. Oralarda ezanla da çakışma durumu oldu. Bize bu konuyla ilgili kaymakamlık, il müftülüğü ya da bakanlıktan her hangi bir emir ya da uyarı gelmedi” diye konuştu.

Bir cevap yazın