Datça’da sokak dostlarını yine zehirlediler

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Datça İlçesi Kargı Koyu ile Mandalya mevkii arasında 15 gün içinde iki köpek ve bir kedi zehirlendi. Köpeklerden birisi zor da olsa kurtarıldı fakat felç olma riski taşıyor. Bölge sakinleri zehirleyenlerin bulunmasını istedi.

Muğla’nın Datça İlçesi Mandalya mevkii ile Kargı Koyu arasındaki bölgede 1 Nisan’da zehirlenen Şila isimli kurt köpeği tüm uğraşlara rağmen kurtarılamadı. Yine aynı bölgede bir gün sonra bu kez Badem isimli köpek sahibi ile gezintiye çıktığı anda zehirlendi. Badem kurtarılırken hala felç tedavi görüyor. Aynı bölgede dün de bir kedi zehirlenmiş olarak bulundu. Bölge sakinleri zehirleyenlerin bulunmasını istedi.

Her gün Badem ile yürüyüşe çıkarak annesinin evine giderek geri döndüklerini belirten Badem’in sahibi Yavuz Demirhan zehirlenme olayını anlattı:

DOMUZ ZEHİRİ DENİLDİ

Demirhan, “Badem’i her sabah rutin yürüyüşe çıkarıyorum, rota sürekli Mandalya mevkii ile Kargı Koyu arasındaki bölge. Birlikte yürüyoruz, o ihtiyaçlarını gideriyor sonra eve dönüyoruz. 2 Nisan sabah 10 gibi yürüyüş anında 5 dakika gözden kaçırdığım Badem, o zehirli maddeyi yemiş olmalı. 15 dakika sonra kusmaya başladı. Ayakta duracak hali yoktu. Daha önceden bir köpeğin zehirlenerek öldüğüne ve nasıl can çekiştiğine önceden şahit olduğum için, zehir yediğini hemen anladım ve acilen veteriner arkadaşımıza yetiştirdim. Hemen serum takıldı ve dışkı analiz yapıldı ve domuz zehri olduğu ortaya çıktı. Badem kurtuldu ama 4 gün yemek yiyemedi. Maalesef Badem’in sol taraf yüz ve bacaklarda hafif felç kaldı. Şu anda tedavisi sürüyor” dedi.

DAHA ÖNCE DE ZEHİRLENMELER OLDU

Datça’da sokak dostlarının zehirlenmesinin ilk olmadığını belirten Demirhan “Geçen yıl bizim buraya yakın İskele Mahallesi Burgaz mevkiinde, ‘Bambam’ ve ‘Kuşçu’ isimli iki sokak köpeği ile ‘Karamel’ isimli sahipli köpek, ağızlarından köpük gelmiş halde ölü bulunmuştu. Başka mahallelerde de zehirlenmeler oldu ” diye konuştu.

Bir cevap yazın