CHP’li Erbay: “Turizmci için devlet elini taşın altına sokmalı”

Genel, Haber
Haberi paylaşın

CHP Muğla Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu üyesi Av. Burak Erbay 15-22 Nisan Turizm Haftası nedeniyle turizm sektör temsilcilerini ziyaret ederek sorunlar ve çözüm önerilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erbay, “Turizmcilerimizin zor günleri atlatması için devletin taşın altına elini sokmasının zamanı geldi” dedi.

Turizm sektörünün içinde bulunduğu zor şartlara değinen Burak Erbay, “Turizmcimiz zor günler yaşıyor. Bu durumun düzeltilmesi için bir an önce kapsamlı ve etkin önlemler alınmalıdır. Ancak bu şekilde turizm sektörümüz bu zor günleri atlatabilir ve yarınlara umutla bakabilir” dedi.

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının ekonomik alandaki yansımalarının büyük bir krize neden olduğunu belirten Erbay, “Covid-19 salgını, ekonomik alanda birçok sektörü olumsuz yönde etkiledi. Ülkemizde salgından etkilenen sektörlerin başında turizm geliyor. Ülke ekonomisi için çok önemli bir döviz kaynağı olan durma noktasındaki turizm sektörü için acil önlem paketi hazırlanmalı ve bir an önce devreye sokulmalıdır” diye konuştu.

TURİZM YELPAZESİ ÇOK GENİŞ

Turizmin çok geniş ve zincirleme bir sektör olduğunu ifade eden Erbay, “Turizm, yaz ve kış turizmi, doğa ve kültür turizmi, sağlık, kongre, spor turizmi gibi farklı kolları olan çok geniş bir sektördür. Diğer yandan turizm, hizmetten, konaklamaya, hazır gıdadan tarımsal ürünlere, yat ve teknecilikten, su sporları ve eğlencelerine, esnafa, köylüye, ulaştırmaya kadar uzun bir zincirdir. Turizmin etki etmediği sektör neredeyse yoktur. Bu nedenle ülkemiz için stratejik öneme sahip bir sektördür” dedi. Erbay, alınması gereken tedbirlerle ilgili şunları söyledi:

TURİZMİN ÜLKE EKONOMİMİZ AÇISINDAN HAYATİ ÖNEME SAHİP

“Döviz getirisi açısından önemli bir gelir kapısı olan turizm, özellikle bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin ödemeler dengesine önemli katkıları olan bir sektördür. Her yıl milyarlarca dolar girdi sağlıyoruz. Turizm, ulusal ve uluslararası düzeyde, yatırımları ve iş hacmini geliştiren, gelir oluşturan, döviz sağlayan, istihdam alanları açan, sosyal ve kültürel hayatı etkileyen önemli sektör. Ancak salgın nedeniyle bu sene turizmcimiz açısından zor geçecek bunu biliyoruz. Yıllarca ülkeye büyük katkı sağlayan turizmcimiz şimdi devletten destek bekliyor. 2018 yılında yaklaşık 40 milyon turist ülkemize gelmiş ve 30 milyar dolar civarı döviz bırakmıştı. 2019’da ise 52 milyona yakın turist gelirken 35 milyar dolar para kazandırdı. 2020 yılında da Türkiye’ye 58 milyon turistin gelmesi ve 41 milyar dolarlık turizm geliri hedefleniyordu. Ancak şu anda sektörün ne olacağı belli değil. Şu zor dönemde acilen devletin yardım elini uzatması gerekmektedir”

TURİZM SEKTÖRÜ ÖNEMLİ BİR İSTİHDAM ALANIDIR

Ekonomiye katkısı yanı sıra istihdam alanında da çok önemli bir sektör olduğunu hatırlatan Erbay şöyle devam etti:

“Şu an yaklaşık bir milyon 500 bin kişi bu alanda istihdam ediyor. Dolaylı yoldan hizmet verenlerle birlikte yaklaşık 10 milyon insanımız bu sektörden ekmek yiyor. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan çok sayıda kriz bu sektörü olumsuz yönde etkilemişti. Ancak bütün bu krizlere rağmen sektör ayakta kalmış ve hem ülke ekonomisine katkı sağlamaya hem de insanlarımızı istihdam etmeye devam etmiştir. 2023 yılında 75 milyon turist gelmesi ve 65 milyar dolar gelir elde edilmesi bekleniyor. Ortalama konaklama gün sayısı da 10 gün ve kişi başı harcama da 86 dolar olarak hesaplanıyordu. Ancak turizmcimizin bu zor dönemi atlatamaması bu hedeflere ulaşılamamasına neden olacaktır. Çünkü geniş kapsamlı bir destek paketi açıklanmadığı taktirde birçok işletme faaliyetine devam edemez duruma gelme riski ile karşı karşıyadır. Salgının devam etmesi ve gerekli desteğin sağlanmaması durumunda gelecek yıllarda işletme sayısında ve yatak kapasitesinde büyük gerilemelere neden olacaktır.

ŞİMDİ SIRA DEVLETTE

 ‘İş Dünyası Gözünden Covid-19’un Etkileri’ anketine göre ciro kaybı olacak sektörler sıralamasında turizm sektörü cirosunun en az yüzde 40’ını kaybedecek görünüyor. Yine partimizin corona virüsü raporuna göre gelmesi beklenen turist sayısından her yüzde 10 sapma cari açığa ilave 4 milyar dolar daha yük bindirmesi anlamına geliyor. Salgından en fazla etkilenen sektörlerden birisi olan turizm sektörü etkin olarak desteklenmeli, banka kredileri yeniden yapılandırılmalı, Turizm Tanıtma Fonu ve Konaklama Vergisi yürürlükten kaldırılmalı, ÖTV ve KDV gibi dolaylı vergilerde indirime gidilmelidir. Diğer yandan 2020 yılında Turizm Bakanlığı ve yeni kurulan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansıile tanıtım bütçesinin 180 milyon dolara, 2023 yılında ise bu rakamın 220 milyon dolara yükseltilmesi hedefleniyor. İçinde bulunduğumuz kriz anında tanıtım bütçesine ayrılacak paradan sektöre destek sağlanmalıdır. Gelmeyecek turist için reklam ve tanıtım yapılamayacağına göre bu bütçe turizmciye can suyu olarak değerlendirilmelidir.

TURİZMCİ DEVLETTEN DESTEK BEKLİYOR

Turizm sektörü temsilcileri ile kapsamlı görüşmeler yaptık. Kapatılan işyerleri başta olmak üzere mülk sahibi ve kiracı arasında kira ücretlerine indirim sağlayacak bir arabuluculuk yasası çıkarılmalı. Kira desteği verilmeli. Turizmci işletmelere ürün ve hizmet tedarik eden tüm sektörlerin mücbir sebep kapsamına dahil edilmeli. Firmalara ait ticari kredi kartı borçlarının faizsiz ötelenmeli. Son Elazığ- Malatya depreminde uygulanan 12 ay ödemesiz, 36 ay vadeli, “0” faizli KOSGEB Acil Destek Kredisinin 50 bin TL üst limitli olarak turizmcilere sağlanmalı. Mücbir sebep kapsamında kapalı olan işletmelere elektrik faturalarında vergi kaldırılmalı. Diğer yandan açıklanan destek kredilerindeki sıkıntı giderilmeli. Bazı özel bankaların limit olmadığı gerekçesiyle kredi taleplerini geri çevirdiği görülmektedir. Bu duruma da derhal el konulmalı ve kredi taleplerinin hızlı bir şekilde karşılanması sağlanmalıdır.”

Bir cevap yazın