Suat Esin “Erken rezervasyon geri ödemesi çok zor”

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Corona virüsü salgını nedeniyle sıkıntılı günler geçiren turizm acenteleri, şimdi de erken rezervasyon nedeniyle yatırılan paraların geri istenmesiyle zora düştü. TÜRSAB Marmaris Bölge Temsil Kurulu Başkanı Esin: “Acenteler otel ve uçak şirketlerine verdiği erken rezervasyon ücretlerini geri alamadığı için müşterisine ödeme yapamıyor ve büyük çıkmazda. Devletimizin acil önlem planı alması şart” dedi.

Türkiye’nin bacasız fabrikası olan turizm, corona virüsü salgınından en çok etkilenen sektörlerin başına geçti. Önceki yıllarda yaşanan olumsuzlukların bu sene giderilmesi için topyekun turizm seferberliği ilan eden turizmciler tam bunun meyvelerini almak üzereyken bu sefer de corona virüsü krizi vurdu. Özellikle sezon öncesinde erken rezervasyon ücreti alan acenteler aldıkları paraları geri ödemekte zorlanıyor.

11 Mart’ta ilk Covid-19 vakasının ülkemizde de görülmesiyle birlikte çöküşe geçen sektörle ilgili Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Marmaris Bölge Temsil Kurulu Başkanı Suat Esin SÖZCÜ’ye özel açıklamalarda bulundu.

VATANDAŞTAN DAHA COK ACENTE ZORDA

TÜRSAB olarak tedbirler almaya çalıştıklarını belirten Suat Esin, “Erken rezervasyon paraları için genel merkez olarak ikna yoluyla önce öteleme yoluna gitmeye çalışılıyor. Öteleme olmazsa zaten mücbir sebep nedeniyle mecburen paralar geri ödenmek zorunda. Ama nasıl? Asıl sıkıntı vatandaştan ziyade acentelerde. Acente erken rezervasyon parasını aldıktan sonra otel ve uçak paralarının ön avanslarını yatırır. Tur gerçekleştiğinde de devamını verir. Şu anda oteller ve uçak şirketleri acentelerin parasını geri iade etmiyor ki acenteler de müşterisine ödeme yapsın. Otelci de uçak firması da ötelemek derdinde. Sonraki işlere sayalım düşüncesinde. Otel sahibi ben bunu inşaatta, oteli yenilemekte ve otele yatırımda kullandım. Şu anda müşteri gelmeden geri ödeme yapamam diyor. Ben de acente olarak erken rezervasyon ücreti almıştım ama param vardı ben geri ödedim. Parası olmayan ne yapacak?” dedi.

TÜRSAB “İPTAL ETME ERTELE” KAMPANYASI BAŞLATTI

Bu ‘İptal etme, ertele’ kampanyasının sadece yurt içi değil, yurt dışına da başlatıldığını belirten Esin şöyle devam etti:

“Müşteri, yok arkadaş ben bu sene bir yere gitmeyeceğim, benim paramı öde derse zaten bunu ödemek zorundayız. Acentenin bundan kaçışı yok. Acente verdiği uçak ve otel parasını geri alacak ki ödeme yapabilsin. Otelci de haklı. Parayı aldı oteline harcadı. Bir takım girişimlerde bulunuldu ama ortada bir çözüm yok. Acilen ‘Nefes Kredisi’ şart dedik ama kimseye dinletemedik. Devletten acilen şu önlemleri istedik:

ACENTELERİN BATMAMASI İÇİN BUNLAR ŞART

  • 1-2 yıl geri ödemesiz, siciline, vergi ya da SGK borcuna bakılmaksızın faizsiz ya da çok düşük faizli kredi desteğine ihtiyacımız var. 
  • 2020 yılı için bir kereye mahsus olmak üzere SGK ve muhtasar beyannamesinden muaf tutulmak istiyoruz. Bu sayede acentelere elemanlarını elde tutma imkanı yaratılmış olur.
  • Çoğu arkadaşımız kirasını verdi ya da senet sepet ile işini halletmişti. Bu konuda da kira desteği yapılmalı.
  • Tur operatörlerinin hava yolları ve otellere sezon başlamadan önce yaptıkları ciddi anlamda ön ödemeler var. Hava yolları bilmem kaç ay sonra uçuşlar başlayacak diyor. Oteller aldıkları ön ödemeleri başka yerde kullandık diyor. Bunların ödemesinde zorluk çıkartılıyor. Bunun için çok acil önlem alınmalı.
  • Sadece 2020 yılına mahsus olmak üzere KDV oranının önce yüzde 1, sonrasında da yüzde 8’e çekilip yüzde 8’de sabitlenmesini istiyoruz.
  • Turizm bölgelerinde oldukça fazla transfer yapan firmalar var. Sadece Marmaris’te 10 civarında cip safari yapan firma var. Her birinde 20-25 arasında cip olsa artık rakamı siz düşünün. Sadece bu yıla mahsus olmak üzere MTV alınmasın.”

Bir cevap yazın