Çevreciler: “Evde kalıyoruz ama sessiz kalmıyoruz”

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Ula İlçesi Çıtlık Mahallesi, Taşkesiği mevkisinde, 30 hektar yetişmiş orman alanında birkaç kez ağaç kesime başlanılıp çevreciler ve Muğla CHP Milletvekillerinin girişimleriyle durdurulmuştu. Hem bölge halkı, hem de “Çıtlık ormanlarının kesilmesini durdurun” kampanyasında toplanan 26 binden fazla imzanın ardından bölgedeki “Kesim alanı” tabelaları kaldırıldı. Çevreciler projenin tamamen iptalini için “Evde kalıyoruz ama sessiz kalmıyoruz” başlığıyla açıklama yaptı.

Çıtlık ve Gökova halkı, Karabörtlen Orman İşletme Şefliğinin ağaçları kesilmek üzere damgalama işlemine başlaması üzerine önce 14 Şubat’ta Taşkesiği mevkisinde, kalabalık bir etkinlik düzenlemiş ve projeyi protesto etmişti. 4 ve 7 Nisan tarihlerinde iki kez tekrarlanan kesim çalışmaları çevrecilerin yoğun baskısı üzerine yeniden durdurulmuştu. Akabinde başlatılan “Çıtlık ormanlarının kesilmesini durdurun” imzakampanyasında sayı 26 binlere ulaşınca proje sahasının girişine dikilen “Kesim sahası”, “Giriş yasaktır” tabelaları geçen hafta söküldü.

Bölge yaşayanı ve çevreciler adına açıklama yapan Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) tabelaların kalkmasının yeterli olmayacağı, projenin tamamen iptal edilmesi için çalışmaların sürdürülmesini isteyerekEvde kalıyoruz ama sessiz kalmıyoruz” başlığıyla açıklama yaptı.

SÖZ DEĞİL, KARAR İSTİYORUZ
MUÇEP’in sosyal medya ve kendi sitesi üzerinden yayınladığı bildiride kesim kararı ile ilgili başlayan süreç içinde nelerin yaşandığı hatırlatıldıktan sonra şu açıklama yapıldı:

“Biz artık söz değil karar istiyoruz. Çünkü daha önce verilen sözler tutulmadı. Başlattığımız imza kampanyası büyük başarı sağlayıp 26 bin imzayı geçince nihayet 10 Nisan’da proje sahasının girişine dikilen “kesim sahası”, “giriş yasaktır” tabelaları söküldü.

Projenin tamamen iptal edildiği resmi kurumlar tarafından açıklanmamış olsa bile, başarımızda Türkiye genelinde oluşan kamuoyunun baskısı çok etkiliydi. Desteğiniz başarının gelmesinde önemli paya sahibi oldu. Sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır.

EVDE KALIYORUZ AMA SESSİZ KALMIYORUZ

Ancak mücadelemiz henüz bitmedi. Proje sahasının girişindeki tabelaların kaldırılması yetmez. Hem bölge halkı, hem de kampanyamızda toplanan 26 binden fazla imzanın sahipleri olarak, bu projenin tamamen iptal edildiğinin açıklanmasını talep ediyoruz. Proje tamamen iptal edilinceye kadar mücadelemiz sürecek. Sizlere bir kez daha kampanyamızı sahip olduğunuz her türlü sosyal medya kanalları ile çevrenizde paylaşmanızı, orman eko-sistemimiz üzerindeki tehlike tamamen ortadan kalkıncaya kadar kamuyu gücümüzü arttırmaya devam etmenizi rica ediyoruz. Evde kalıyoruz ama sessiz kalmıyoruz.”

Bir cevap yazın