Semt pazarı fiyatları çıldırdı

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Corona virüsü sonunda Marmaris semt pazarında da fırsata dönüştü. Tanınmış büyük market zincirlerinde bile çok daha ucuz olan meyve fiyatları pazarda resmen uçmuş durumda. Marketlerde 3 – 4 lira arasında değişen salatalık 8 TL. 10 Liralık yerli muz 12, yine 3-4 liradan satılan domates 6 TL.  Limon 10 TL.

Serbest piyasa ekonomisi nedeniyle yetkili kurumların da eli kolu bağlanınca Muğla’nın Marmaris ilçesinde Perşembe günleri kurulan semt pazarındaki gıda fiyatları da tavan yaptı. Bir hafta önceki fiyatlarla kıyas bile yapılamazken, ülke genelindeki market zincirlerindeki fiyatlar bile pazarın gerisinde kaldı. Buna rağmen halk çaresiz olarak alış veriş yapmak zorunda kaldı. Zabıta ile polis pazar ve çevresinde geniş tedbirler alarak salgına karşı uygulanması gereken kurallara dikkat edilmesini sağlıyor.

Halk aniden yükselen rakamlarla ilgili sıkıntılı. Marketlerde 3 – 4 lira arasında değişen salatalık pazarda 8 TL. Marketteki 10 Liralık yerli muz 12, yine 3-4 liradan satılan domates 6 TL. Limon yine marketlere oranla pazarda daha pahalı ve kilosu 10 TL. Portakal 6, brokoli 15, ıspanak 5, havuç 5, yeşil soğan bağı 3 TL.

PAZARIN DÖRT YANINDA KUYRUK VAR

Marmaris Belediyesi zabıtaları ile birlikte Marmaris emniyetinin de görev yaptığı pazar giriş ve çıkışlarındaki tedbirlerin son derece sıkı olduğu gözlendi. Sosyal mesafe kuralına özen gösterilerek yerlere çizilen çizgiler üzerinde duran vatandaşlar pazara da biri çıkmadan yenisi alınmıyor. Emniyet ve belediye yetkilileri esnaf ve tüketicilere sık sık uyarı yaparak hijyen kurallarına dikkat etmeleri yönünde açıklamalar yapıyor. Pazar girişlerinde dezenfektanlar yer alıyor. Zaten maskesiz pazara giriş kesinlikle yasak.

LİMON MEMLEKETİNDE 10 TL OLUR MU?

Marmaris yaşayanı pazarda ilk kez böylesine rakamların yükseldiğine dikkat çekiyor. Selda Kırdemir, “Muğla’nın dört bir yanı limon üreticisiyle dolu. Marmaris’in hemen her sokağında limon ağaçları varken pazarda 10 TL olması gerçekten çok ürkütücü. Bu kadar da fırsat düşkünü olmayalım. Yazıktır, günahtır. Bu paralar çakıl taşı değil ki sokaktan toplayalım” diye dert yandı.

Bir cevap yazın