Salda Gölü imza iki günde kampanyası 20 bine dayandı

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Burdur’daki bembeyaz kumsalları ve turkuaz rengi suyuyla Türkiye’nin Maldivleri olarak nitelenen Salda Gölünü besleyen Düden Deresi’ne sulama amacıyla gölet inşa etmek isteyen DSİ’nin tüm tepkilere rağmen düğmeye basması üzerine 26 sivil toplum kuruluşunun başlattığı “Salda Gölü yok olmasın” imza kampanyası 20 bini aştı.

Burdur’un Yeşilova ilçesi sınırlarında bulunan ve turkuaz renkli suyu, beyaz kumsalı nedeniyle ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak anılan Salda Gölü’ne yapılması planlanan Millet Bahçesi projesine çevreciler sahiplenmeyi sürdürüyor. 26 sivil toplum kuruluşunun başlattığı “Salda Gölü yok olmasın” imza kampanyası 20 bini aştı.

Change.org’da önceki gün “Çağırıcılar” grubu olarak başlatılan imza kampanyası ile ilgili yapılan açıklama şöyle:

SALDA GÖLÜ CORONA VİRÜSÜ GÜNLERİNDE MAHVEDİLİYOR

“Salda Gölü corona virüsü günlerinde mahvediliyor. Salda Gölünde corona virüsü adeta bir fırsat olarak kullanılarak Salda inşaat başlamıştır. Türkiye’nin en güzide göllerinden biri olan gölde Millet Bahçesi projesi kapsamında 27 bina dikilecek ve 140 bin m2 inşaat yapılacaktır ve bu durum akla ziyandı. Şu anda Salda gölüne giriş ve çıkışlar yasaklanmıştır. Salda sahiline kepçeler girmiş ve kazmıştır. Kazılan eşsiz değerdeki kumlar Adalar Bölgesinden Halk Plajı bölgesine, yürüyüş yolu yapmak amacıyla kamyonlarla taşınmıştır.
Salda Gölüne Millet Bahçesi yaparken asla zarar verilmeyecek garantisi verilmesine rağmen yapılan bu işlemler en büyük zararı vermiştir.
Salda Gölünü göl yapan, göldeki bakteriler tarafından tüketilen ve beyaz renkli hidromanyezit minerale dönüşerek onların yapı taşlarını oluşturan canlı minerallerin taşınmaya başlanması çok büyük tahribattır.

ASLA TELAFİSİ OLMAYACAKTIR
Bütün bu yapılan işlemler göstermiştir ki; Millet Bahçesi Projesi Gölü mahvedecek ve asla telafisi olmayan zararlar verecektir. Göl ve göl kıyısında Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile bütün yetkiler 15 Mart 2019’dan bu yana Çevre Şehircilik Bakanlığı’ndadır ve Özel Çevre Koruma (ÖÇK) bölgesidir. Özel Çevre Koruma Bölgesi olan bu gölde bu işlemlerin yapılması gölün geleceğini yok etmek; öldürmektir!
Bizler, geleceği düşünen, doğal değerlere sahip çıkan, yaban yaşama sahip çıkan ve doğa için emek harcayan herkese sesleniyoruz:
Salda Gölüne Sahip Çıkın!
Millet Bahçesi Projesini İptal Edin!”

ÇAĞRICILAR
A Platformu (Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu), Salda Gölü Koruma Derneği, Kent Hareketleri Forumu, Batı Akdeniz Çevre Platformu (BAÇEP), 350 Ankara, Karadeniz Çevre Haberleri Portalı, GANÇEP- Gaziantep Çevre Platformu, Validebağ Gönüllüleri, Hayvanlar Eşittir Yaşam Platformu- Alanya, İmece Evi Doğal Yaşam ve Ekolojik Çözümler Merkezi, Van –ÇEVDER, Kocaeli Çevre Savunması, Arzu Kır (İstanbul Barosu Avukat), GÜBÇED Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği Merkez Bursa ve Şubeleri, TÜRÇEP, Türkiye Ziraatçılar Derneği Antalya Şubesi, Kemer Doğa Gönüllüleri, Antalya Parkur Doğa Sporları, Koşuyolu Çevre Gönüllüleri, Mersin Nükleer Karşıtı Platform,
Antalya Nükleer Karşıtı Platform. Ekoloji Forumu, Tarım Orman İş, Birleşik Yeşil Hareket, Korkuteli İmecik Köylüleri, Silivri Çevre Derneği.
Not: İmza devam etmektedir, İmzacı olmak isteyenler eklenmektedir.

SALDA GOLU IMZA KAMPANYASI 20 BINE DAYANDI (Foto Mustafa Sariipek)

6 comments

Bir cevap yazın