Ergun “Zatürre, Koah ve üst solunum yetmezliği gerçek teşhis sayısı kaç?”

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın İYİ Parti Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, cevaplaması üzerine Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın cevaplaması üzerine TBMM’ne verdiği soru önergesinden, “Bu sene başından bu yana ülke genelinde teşhis konan zatürre, Koah ve üst solunum yetmezliği teşhisi kaç kişi” diye sordu.

Muğla’nın İYİ Parti Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, basın ve sosyal medya aracılığı ile kamuoyuna yansıyan bilgilere göre, Türkiye’de 2020 yılında Zatürre (Pnömoni), Koah ve üst solunum yetmezliği teşhisi konan hasta sayılarında ve bu hastalıklara bağlı olarak gerçekleşen ölüm sayılarındaki gerçek rakamların ne olduğunun cevaplanması için TBMM’ne soru önergesi verdi.

ÖNERGE SORULARI ŞÖYLE

  1. Bakanlığınıza bağlı kamu hastaneleri ile özel hastanelerde, 1 Ocak – 31 Mart tarihleri arasında zatürre, Koah ve üst solunum yetmezliği teşhisi konan hasta sayısı kaçtır?
  2. Bakanlığınıza bağlı kamu hastaneleri ile özel hastanelerde, aynı tarihler arasında aynı hastalık teşhisi konulduktan sonra hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı kaçtır?
  3. Bakanlığınıza bağlı kamu hastaneleri ile özel hastanelerde, son 5 yılın 1 Ocak ve 31 Mart tarihleri arasında aynı hastalıkların teşhisi konan hasta sayısı kaçtır?
  4. Yine son 5 yılın 1 Ocak ve 31 Mart tarihleri arasında zatürre, Koah ve üst solunum yetmezliği teşhisi konulduktan sonra hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı kaçtır?

Bir cevap yazın