Corona virüsü ve biz

Genel, Haber, Mustafa Sarıipek
Haberi paylaşın

Corona virüsü 20 Aralık 2019’da ortaya çıktı. Çin’in Hubei Eyaleti’ne bağlı Wuhan şehrinde hayvan pazarından alışveriş yapan 61 yaşında bir erkekle başladı. 23 Aralık 2019’de aynı pazardaki balık satıcısı 49 yaşında bir kadın da görülüp 27 Aralık 2019 tarihinde hastaneye kaldırıldı. Yeni Corona virüsü 2019, 1 Şubat 2020 itibariyle dünya çapında 11 bin 374 kişiye bulaştı 259 kişi hayatını kaybetti. Hastaların çoğu Çin’de yaşıyor ve şüpheli vaka sayısı da 15 bin 238’e ulaşmıştı.

ÇİN’DE YILBAŞI KUTLAMASI NE ZAMAN?

Çin, yeni yıla 12 hayvanlı takvime göre 25 Ocak’ta giriyor. Yani demek oluyor ki virüs yeni yıl kutlamalarında hız kazandı.

Peki; Türkiye’de yaşayan Çinli sayısı kaç?

Verilere göre 2012’den 2018’e kadar Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine kayıtlı Çin vatandaşı sayısı 5 kat artarak 13 bin 837’ye ulaşmış. En iyimser rakamla şu anda ülkemizde 15 binin üzerinde Çinli yaşıyor. Bunların yüzde kaçı yeni yıl için ülkesine gitti bilen var mı? Çin’deki virüs vakası üzerine Türkiye Çin Konsolosluğu 24 Ocak’ta vatandaşlarına “Hastalık belirtileri olduğunda doktora gidin” demiş.

İşin takibi yapılmış mı?

Hayır.

Türk yetkilileri yapmış mı?

Hayır.

Neden?

21 ÜLKEYE SIÇRADI, BİZ YOKUZ, KEYFİMİZE BAKTIK

Dünya Sağlık Örgütü, “Uluslararası Kamu Sağlığı Acil Durumu” ilan etti. Virüsün çıktığı Çin’de hayat durma noktasına geldi. Uçuşlar iptal edilip maske zorunluluğu getirildi, kişisel koruyucu malzeme bulmak güçleşti ve hastaneler ihtiyaca yanıt veremez duruma geldi.

Türkiye’de henüz vaka yoktu.

Ne yaptık?

Hiç.

Neden?

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü seyahat edeceklere tembihte bulundu o kadar.  

VİRÜS NEPAL, İRAN VE BAHREYN’E SIÇRADI

Çin’den sonra virüs Katmandu’ya giden Nepalli bir öğrencide tespit edildiği açıklandı. Kapı komşumuz İran’da ölü sayısı 12’ye çıktığında Bahreyn’de de vaka görüldü. Avrupa’da ise Fransa, İtalya’da üç kişinin hayatını kaybetmesi ve toplam vaka sayısının 150’ye ulaşması üzerine Avrupa’daki olası bir salgınla nasıl mücadele edileceğini mevkidaşlarıyla görüşeceğini söyledi.

Biz ne yaptık?

Hangi önlemleri aldık?

Yurt dışından gelenlere ne yapıldı?

Sahi yılbaşı kutlayıcısı Çinliler ne oldu?

Ülkemize virüsün yayıldığı ülkelerden gelenler takip edildi mi?

BİNLERCE UMRECİ DE KONTROL DIŞI KALDI

Virüsün hızla yayıldığı dönemlerde verilere göre başta Avrupa olmak üzere ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, İran, İspanya, İtalya ve diğer ülkelerden 372 bin kişi ülkemize giriş yapmış. Bunların kaçta kaçı kontrole alındı bilen var mı? Mart ayı başından itibaren Suudi Arabistan’dan ülkemize gelen umreci sayısının 21 bin olduğu biliniyor. Umre’den gelenlerle ilgili basında onlarca yazı okuduk. Otobüsten, VİP’ten kaçırılanlar, Umre’den gelenlere ziyaretler ve daha bilmem neler de neler.

BİZ SEYREDERKEN VİRÜS ALDI BAŞINI GİTTİ

Türkiye’de ilk corona virüs vakası 11 Mart’ta tespit edildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastanın Avrupa temaslı ve erkek olduğunu duyurdu. Türkiye genelinde yayılmayı önleyici tedbirlerin alındığını belirten Koca “Bir veya birkaç vaka, salgın değildir, karantinaya alınmış bir hasta bir toplumu tehdit edemez” dedi.

Etti mi, etmedi mi?

İkinci vaka 13 Mart’ta gerçekleşti.

İlk, ortaokul ile liseler 16 Mart’ta iki hafta tatil edilip öğrencilere 23 Mart’tan itibaren bir hafta süreyle evden internet ve televizyon kanalları üzerinden eğitim verileceği kararlaştırıldı. Üniversiteler, 16 Mart’ta 3 hafta süreyle tatil edildi.

Dünyada ilk vaka 20 Aralık, Türkiye’deki ilk önlem 16 Mart’ta okulların tatili.

Yani 3 ay sonra ilk önlem.

90 gün.

Bu kadar gün sadece öğüt vermekle yetindik.

Virüs bulaşmış Çinlisi elini kolunu sallayarak gezdi.

Avrupa’dan gelenler bol bol hapşırdı sağına soluna.

Marketlere, AVM’lere, oraya buraya gitti.

Gitti de gitti. Gezdi de gezdi.

KENDİMİZİ BIRAKTIK DÜNYAYA KUCAK AÇTIK

İkinci en büyük önlem 65 yaş ve üstü insanların, virüsü sanki onlar yayıyormuşçasına bir ortam yaratarak sokağa çıkması yasaklandı.

Ellerinizi en az 20 saniye sabunla yıkayın.

Dezenfektan ve kolonya da çok önemli dediler.

5 liralık kolonya 50 liraya çıktı, dezenfektan ise sırra kadem bastı.

Maske takalım diyenlere, kimler baskı yaptı da takmayalım diyenler ağır bastı?

Sonra ne hikmetse maske mecbur edildi.

HANİ BENİM MASKEM VE KOLONYAM NERDE?

Biz 65’lik, sokağa çıkma yasaklısına bedava kolonya ve maske sözü verildi.

Maskeleri evinde odalar arasında mı takacağız diye sorduk oralı olan olmadı.

Hoş gerçi o da gelmedi ya..

Biz Türk milleti olarak yardım severlikte lideriz.

Kendi vatandaşımıza yasağı koyarız ama Avrupalıya maske ve sağlık malzemelerini tırlar, büyük büyük kargo uçaklarıyla da göndermesini iyi biliriz(!)

İKİ GENÇ AÇIZ DİYE MUHTARDAN DESTEK İSTEDİ

İşte çok acı ama gerçek olan Marmaris’ten bir manzara:

Gecenin bir vakti iki tane işsiz genç, bir semtin bayan muhtarının telefon numarasını bularak telefon açarak, ‘İki gündür bir şey yemedik. Paramız da yok. Bize yardım edin’ diye iki gözü iki çeşme konuşmak zorunda kalıyorlar.

Duyunca ben utandım.

Kendi vatandaşımız açlıktan artık dayanamayıp devletin en alt yetkilisi muhtardan yardım istiyor. O alt yetkili, üsttekilerine örnek olup “Geber” demeden, kendi evinde yaptığı yemeği uçarcasına götürüyor.

Boş verin ülkemizdeki işsiz güçsüz, aç açına gezen insanlarımızı.

Boş verin 65’liklere kolonya ve maskeyi, ülkemizdeki aç ve hasta insanları

Siz önceliği kendinize daha yakın olanlara verin.

Lafın bittiği yer.

NOKTA.

Güzel söz

“Aç kalmak, alçalmaktan iyidir.” Hz. Ali

Bir cevap yazın