Fethiyeli domates üreticisi zorda

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Fethiye ilçesindeki domates üreticileri 1,5 liraya mal ettiği domatesi en fazla 50 kuruşa satmak zorunda kaldı. Rusya’ya yılda 200 bin ton domates ihraç edilirken bu rakam 120 bin tonda kaldı. Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit  sariipekhaber.com’a özel açıklamalarda bulundu.

Muğla’nın Fethiye ilçesindeki domates üreticileri kilosunu 2 liraya mal ettiği salkım domatesi en fazla 1,5 liraya satarken normal domatesin şu andaki edere en fazla 50 kuruş. Fethiye’den Rusya’ya yılda 200 bin ton domates ihraç edilirken bu rakam 120 bin tonda kaldı. Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, “Devletin acilen çiftçinin elinden tutması şart” dedi.

sariipekhaber.com’a özel açıklama yapan Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, “Bu dönemde Fethiye’de domates ve patlıcan ekiliyor. Yayla seracılığı başladı. Fidanlar dikilmeye başlandı. Çiftçi belgesi olan arkadaşların çalışmasında sıkıntı yok. Buraya kadar her şey tamam ama çiftçinin gerçek sıkıntısını gören yok. Cumhurbaşkanının açıkladığı pakette çiftçiye tek satırlık bir şey yok. Üreten biz, millet evine kapanmış, otelci, esnaf evine kapanmış. Bunları doyuran biz, gece gündüz demeden çalışan biz ama bize bir tane paket yok. Biz üretmezsek bunun sonu ne olur? Gıda olmadığı zaman millet ne yapacak ki?” dedi.

SATIŞ YOK SALÇAYA BAŞLADIK

İç piyasada da satışların çok azaldığını belirten Karayiğit, eldeki domatesin çürümemesi için zorunlu olarak 10 gün önce salça yapmaya başladıklarını da belirterek şöyle konuştu:

“Biz 10 gün önce salçaya yönelmek zorunda kaldık. Önceki yıla baktığımız zaman bundan 10 gün öncesine kadar domatesin kilosunu 3 – 3,5 liradan satıyorduk. Şu anda 30 -50 kuruşa sattığımız domatesin maliyeti 1,5 TL. Yani sürekli zarar. Bu çiftçi ne yapsın? Çiftçi borcunu ödeyemez hale geldi. Bankalara ve Tarım Kredi’ye olan borçlarımız ödenemiyor. Çiftçinin yaşayabilmesi için faizsiz ve 2 yıl geri ödemesiz kredi vermeli. Dikim yapamayacak durumdayız.”

İHRACAT ÇOK DÜŞTÜ

Önceki yıllarda sadece Rusya’ya 200 bin ton domates ihraç ettiklerini de hatırlatan Kenan Karayiğit, “Uçak krizinden sonra ihracatımız çok düştü. 120 bin tonda kaldık. Rusya’ya domatesi zorunlu olarak Belarus üzerinden gönderdiğimiz için maliyet artıyor. Moldova, Ukrayna ve Irak gibi 5-6 ülkeye ihraç ediyoruz ama eskiden günde 80 tır kaldırırken şimdi bu sayı 15 en fazla 20 tıra düştü. İhracata baktığımız zaman normal domatesi kilo 1,5, salkım domatesi 1,8 TL’den satıyoruz. Maliyetini bile karşılamıyor” diye konuştu.

HAYVANCILIK DA BİTME AŞAMASINDA

Hayvancılıkta da büyük sıkıntının yaşandığını belirten oda başkanı, tüm borçların ötelenmesi, çiftçiye desteğin bir an önce ödenmesi, elektrik ve yemde indirime gidilmesi, yem kredisinin verilmesi gerektiğini de hatırlatarak, bunların olmaması durumunda çiftçinin artık kıpırdayacak gücünün kalmadığını da sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın