Turizmin batmaması için şu 6 tedbir şart

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Bacasız fabrika olarak nitelendirilen turizmin batmaması için 6 önemli tedbirin alınması gerektiğini belirterek SÖZCÜ’ye konuşan TURSAB Marmaris Bölge Temsil Kurulu Başkanı Suat Esin, “Sadece Ege değil ülke genelindeki acente temsilcilerimiz çok zor durumda ve 6 tedbir alınmazsa yarıdan çok fazla acente kapanacak” dedi.

 Corona virüsü salgını nedeniyle ülke genelinde yaşanan sıkıntılardan en fazla nasibini alan turizm sektörü olduğunu belirten TURSAB Marmaris Bölge Temsil Kurulu Başkanı Suat Esin, kurtuluş reçetesini SÖZCÜ’ye açıkladı.

Akdeniz ve Ege başta olmak üzere ülke genelinde ekmeğini turizmden kazanan bölgelerdeki turizm dernek ve acente sahipleriyle sürekli görüştüğünü ve ana sıkıntıları belirlediklerini açıklayan Suat Esin, “Virüs sonrasında paket açıklandı ama turizmcilerin istediği, turizmcileri rahatlatacak bir paket değil. Özellikle Marmaris için sezon başlamadan bitti sayılır. Mayıs ve Haziran ayları hayal. Salgın bitse bile o tarihten itibaren yapılacak rezervasyonlar birkaç ay sonrasına yansıyacağı için belki Eylül ve Ekim ayı açısından turizm olabilir. Bu iki aylık turist kimi mutlu eder?” diyerek şunları söyledi:

YERLİ TURİST DERDE ÇARE OLAMAZ

“Diyelim ki Temmuz ayında otelleri açabildik. Yabancının gelmesi şansı çok çok az. İyimser bir düşünceyle belki yerli turistte bir kıpırdanma olabilir ama aylarca evinde kalmış, iş yerini kapatmış, kapatmasa bile düzenli satış yapamamış halkımız nasıl tatil yapacak ki? Turizm için bacasız fabrika deniliyor ama en fazla destek verilmesi gereken piar şu anda turizm acenteleri, turizmle uğraşan tüm kuruluşlar.”

TURİZMİ KURTARACAK 6 MADDELİK TEDBİR

  • 1-2 yıl geri ödemesiz, siciline, vergi ya da SGK borcuna bakılmaksızın faizsiz ya da çok düşük faizli kredi desteğine ihtiyacımız var.  
  • 2020 yılı için bir kereye mahsus olmak üzere SGK ve muhtasar beyannamesinden muaf tutulmak istiyoruz. Bu sayede acentelere elemanlarını elde tutma imkanı yaratılmış olur.
  • Çoğu arkadaşımız kirasını verdi ya da senet sepet ile işini halletmişti. Bu konuda da kira desteği yapılmalı.
  • Tur operatörlerinin hava yolları ve otellere sezon başlamadan önce yaptıkları ciddi anlamda ön ödemeler var. Hava yolları bilmem kaç ay sonra uçuşlar başlayacak diyor. Oteller aldıkları ön ödemeleri başka yerde kullandık diyor. Bunların ödemesinde zorluk çıkartılıyor. Bunun için çok acil önlem alınmalı.
  • Sadece 2020 yılına mahsus olmak üzere KDV oranının önce yüzde 1, sonrasında da yüzde 8’e çekilip yüzde 8’de sabitlenmesini istiyoruz.
  • Turizm bölgelerinde oldukça fazla transfer yapan firmalar var. Sadece Marmaris’te 10 civarında cip safari yapan firma var. Her birinde 20-25 arasında cip olsa artık rakamı siz düşünün. Sadece bu yıla mahsus olmak üzere MTV alınmasın.

Bir cevap yazın