Muğla ilçeler arası pazar fiyatlarında uçurum var

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın turistik ilçeleri ile sebze ve meyve üreten ilçelerde kurulan semt pazarlarındaki fiyatlar arasındaki bazı kalemlerde 2 katına çıkan büyük fark tüketiciyi isyan ettirdi. Zabıta kontrolünden sonra Marmaris ve Bodrum gibi ilçelerde ürünler arasına çürük ve bozulmuş sebze ve meyvenin karıştırılması ise bardağı taşırdı.

Muğla’nın Marmaris ve Bodrum gibi turistik ilçeleri ile sebze ve meyve üreten Ortaca, Fethiye ve Köyceğiz gibi ilçelerde kurulan semt pazarlarındaki fiyatlar farklılıkları bazı kalemlerde iki katına çıkan fiyatlar tüketiciyi isyan ettirdi. Yine Marmaris ve Bodrum’da zabıta kontrolünden sonra ürünler arasına çürük ve bozulmuş sebze ve meyvenin karıştırılması ise bardağı taşırdı.

Marmaris ve Bodrum pazarında 5-8 liralık domates,  7-10 TL. ıspanak, 5-7,5 TL portakal Köyceğiz, Ortaca ve Fethiye pazarlarında domates 2,5- 5 TL, ıspanak 3-5, portakal 2,5 – 4 TL arasında. Buna diğer sebze ve meyveleri de eklemek mümkün.  

Muğla’nın büyük şehir olmazdan önceki İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Erden sosyal medya hesabından “Pazarda poşette satılan sebze veya meyve seçemediğiniz için dürüst olanları dışarıda tutuyorum, art niyetli kişiler poşetlere yeşillenmiş patates, cücüklenmiş soğan ve içi geçmiş portakal koyuyorlar. Elimize bir kalem alalım, aldığımız poşetlerin üzerine tezgah numaralarını yazalım. Evde yaptığımız kontrolde ayıplı mal satan tezgah sahibini zabıtamıza şikayet edelim. Ben biliyorum zabıtamız sabah rasgele seçtikleri poşetlere bakıyor. Adı üstünde art niyetli kişi, bir süre sonra mutlaka araya karıştırıyor” diye yazdı.

İLÇELER ARASINDA FARK BÜYÜK

Marmarisli bir tüketici olan eski sporcu ve gazeteci Ender Türkkan da hesabından Ortaca, Fethiye ile Marmaris pazarlarındaki fiyatları şöyle karşılaştırdı:

“Feühiye’nin Karaçulha, Karadere ve Ortaca ilçesi hallerinde bugün uygulanan sebze ve meyve fiyatları ekteki linkte. Marmaris pazar yerinde geçtiğimiz hafta sonu en ucuzu 6 TL’ye satılan salatalığın en pahalısının kilogram fiyatı 1,5 TL. Diğer ürünlerin fiyatı mı, tıklayın bakın. Sonra Marmaris pazaryeri ile ilgili eleştirilerin haklılığını ya da haksızlığını bir kez daha gözden geçirin. İlla ki, ‘Organik, mevsimlik, köylü, üretici, destek, serbest piyasa’ diyenler olacaktır. Onlar da, ‘Çarliston biber, domates vb. ürünler nasıl olur da 12 ay boyunca aynı tezgahta satılıyor?’ diye düşünsünler.”

BELEDİYE FİYATLARA KARIŞAMIYOR

Öte yandan ilçe belediyelerinden alınan bilgi ise aynı yönde. Belediyeler serbest piyasa ekonomisine göre fiyat belirleyemiyor. Rakamları satıcı belirliyor. Belediyelerin rakamlara müdahale etme yetkisi bulunmuyor. Belediye olarak sadece fiyat etiketi olup olmadığına, malın özürlü mü özürsüz mü olduğuna bakılıyor. Kontrol sonrasında ürünlerin arasına özürlü malların karıştırılmasının önlenmesi ise şansa kalmış bir konu olarak nitelendiriliyor.

Bir cevap yazın