İşletmelerimizin kira desteğine ihtiyacı var

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla Ticaret Ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, işyeri mülk sahiplerinin, kiracı işletmelere destek olmasını istedi. Ercan, “Bu süreci tüm kesimler elbirliği ve dayanışma ile geçirip atlatmak zorundayız” dedi.

Muğla Ticaret Ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu (MUTSO) Başkanı Mustafa Ercan, işyeri mülk sahiplerine, kiracı işletmelere destek çağrısını yineleyerek, “Bu süreci tüm kesimler elbirliği ve dayanışma ile geçirip atlatmak zorundayız. Öncelikle, faaliyetlerini durdurmak zorunda kalan iş yerlerinin mülk sahipleri olmak üzere, kiracılardan kira bedellerinde indirim- öteleme ve bir süre kira almama gibi uygulamalar ile destek olmalarını diliyoruz” dedi.

Bazı işletmelerin, İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelge ile 16 Mart’ta faaliyetlerine son verirken bazıları ise salgının yayılmasını engellemek amacıyla çalışmalarına ara verdiklerini hatırlatan Ercan, “Faaliyetlerini sürdüren işletmelerimizin ticaret hacimleri yüzde 70-90 oranında düştü. Bu üye işletmelerimiz de istihdam ettikleri personellerin evlerinin kiraları ailelerinin geçimleri için işyerlerini açık tutmaya devam ediyor. Belki de insanlık tarihinde vebadan sonra en büyük pandemiyi yaşıyoruz” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

TİCARİ FAALİYETLER DURMA NOKTASINA GELDİ

“Yaşanan salgın ve alınan tedbirler nedeniyle neredeyse durma noktasına gelen ticari faaliyetler ticaret erbabını çok zor durumda bırakmıştır. Bu dönem millet olarak dayanışma dönemidir. Dolayısıyla işletmelerin mülk sahiplerinden toplumsal dayanışma ruhu çerçevesinde mülk sahibi-kiracı ilişkisinin de zedelenmemesi için kiracılarına destek olmaları için sesleniyorum. Mülk sahiplerinin, yıllardır kira geliri sağladıkları, ekonomiye istihdamları, ödedikleri vergiler ve kiralar ile katkı sağlayan kiracılarını destekleriyle ayakta tutabilirler. Bu zor süreci birlikte en az zararla atlatabilmek için dayanışma zamanıdır. Biz de oda olarak kiracılarımızın kiralarını ilk aşamada faizsiz olarak 3 ay erteledik. Ödeme vadesi geldiğinde ise, yılsonuna kadar aylara yayarak faizsiz ödeme imkânı sunuyoruz. Kiracılarımız için daha da neler yapılabileceği konusunda TOBB nezdinde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.”

Bir cevap yazın