Eczacılarımız haksız yere linç ediliyor

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Maske fiyatlarındaki kabul edilemeyen ani artışların eczacılara mal edilemeyeceğini, aradaki tedarikçi ve üreticilerin denetlenmesi gerektiğini savunan 32. Bölge Muğla Eczacı Odası Yönetim Kurulu adına yazılı açıklama yapan Ecz. Kadir Serkan Tekin “İki eczacımız sosyal medyada adeta linç edilmiş. Bunu yapmadan önce fatura girdisine bakılmalıydı” dedi.

32. Bölge Muğla Eczacı Odası Yönetim Kurulu adına yazılı açıklama yapan Ecz. Kadir Serkan Tekin sosyal medyada Muğlalı iki eczacının maske fiyatları üzerinden çok ağır eleştirildiğini ve hatta neredeyse linç kampanyası başlatılmasının yanlış olduğunu söyledi. Tekin “Maskenin eczaneye faturalı girdisi 0,53 kuruştan 1 Nisan itibariyle 3,53’e fırladı. Suçlu yanlış yerde aranıyor” dedi.

Ecz. Kadir Serkan Tekin yaptığı yazılı açıklamada, “Bizler basamak sağlık kurumlarıyız. Aynı doktorlarımız, hemşirelerimiz, hasta bakıcısından, kapıdaki güvenlik görevlisine kadar bu süreçte hepimiz biriz. Eczacılarımız, eczane teknisyenlerimiz ve ailelerimiz hep birlikteyiz.

Son zamanlarda basın açıklamalarında bazı yöneticilerimizin eczacı kelimesini pandemi de geçirmemesini, eczacı ve eczane çalışanlarına gerekli önemi vermediklerini üzülerek görüyoruz. Maalesef eczacılarımızın, doktorlar tarafından teşhis konduktan sonra; tedavinin en önemli aşaması olan, ‘İlaç tedariki’ ile değil de maske fiyatları ile anılıyor olması hepimizi derinden üzmektedir” diyerek şöyle devam etti:

2 AY ONCE 50 KURUŞLUK MASKE 7 KAT ARTTI

“Tabloda görüldüğü üzere, eczanelerin 2 ay önce 50 kuruş seviyesinde alıp yeri geldiğinde ücret almadan veya 0,75 kuruşa 1 liraya sattığımız o maskeleri bu olayla birlikte, Şubat ayından itibaren 5 ila 7 kat fiyat artışıyla ürünleri tedarik ettikleri net bir şekilde tutanaklarda bile yer almışken; aradaki tedarikçi ve üreticilerin çok daha kolay denetlenebileceği açık şekilde ortadadır.

Tutanaklardaki toplam 100 adet maskenin en fazla 300-500 TL tutar ile verildiği belli iken, bu ortamda iki meslektaşımızın afişe edilmesi, yine bu iki meslektaşımızın sosyal medyada adeta linç edilircesine söylemlerde bulunulması bizleri derinden üzmüştür. Bunları yapanlar unutmasın ki gelecekte eczanelere ihtiyaçları olduğunda bizler yine görevinin başında onlara ve tüm insanlara hizmet ediyor olacağız.

Hiçbir din, dil, eğitim düzeyi, zengin ve fakir gözetmeden, sağlıkla kalın, evde kalın.”

Bir cevap yazın