Corona günlerinde yaşam

Bora Ayyıldız, Genel, Haber
Haberi paylaşın

Corona günlerinde yaşam 2

Harvard Tıp Fakültesi araştırmacıları tarafından yürütülen bir çalışmada, geçe yatarken kağıda basılmış kitap okuyanlarla e- kitap okuyanlar karşılaştırıldı ve bunların gece  uykularına ve sabah uyanıklığına etkisi incelendi. Sonuç tam da beklendiği gibi çıktı; kağıt üzerine basılmış kitap okuyanlarla kıyasla e- kitap okuyanlar ortalama on dakika daha geç uykuya dalıyor, melatonin salgısı bir buçuk saat daha geç başlıyor, yüzde 55 daha düşük melatonin salgılanıyor, o çok değerli REM uykusu on iki dakika azalıyor, sabah uyanma kalitesi düşüyordu…..
Adam Gazzaley, Larry D. Rosen, Dağınık Zihin.

Xxx

Corona Günlerinde Yaşam 3
Ergenlik döneminde okuduğumuz kitapların genellikle sıra dışı bir etkisi olur hayatlarımızda. Başka şeylerin yani sıra, bir başka rejim değişikliği yapma teşebbüsüdür bu kitaplar. Kendi kendimizi biçimlendirdiğimiz ergenlik döneminde, kitaplardan hoşlananlar için okumak -ve pek çok insan için de en az onun kadar önemli olan müzik ve filmler-gerçekten etkili olmaya başlar, hayat boyu sürecek incelikli ve ayırt etmesi zor bir etki bırakır.
Adam Philips, Yasak Olmayan Hazlar.

Xx

Corona günlerinde yaşam 4

Meksika yerli dili Nahuati’den dünyaya yayılan ve bizim dilimizde de kullanılan 3 kelime;
1. Dilimize İngilizce’den geçen “avokado” kelimesinin aslında Meksika yerli dili Nahuati’den geldiğini ve “testis” demek olduğunu,

2. Çikolatayı ilk kez yapan Nahuati yerlilerinin ona “hokolat” adını koyduğunu ve anlamının “acısu” olduğunu,

3.Nahuati dilinde domatese ” tomati” dendiğini ve dünya dillerine bu şekilde yayıldığını biliyordunuz herhalde.

Korkmalı günlerde notlarımı toparlayıp düzenlerken elime geçti. Paylaşmak bugüne düştü…

Bir cevap yazın