CHP’li Alban “Kesim sürerse Muğla’yı buraya yığarım”

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Ula İlçesi Çıtlık Mahallesi, Taşkesiği mevkisinde, 30 hektar yetişmiş orman alanının endüstriyel plantasyon alanı olarak belirlenmesinin ardından bugün sabah saatlerinde ağaç kesimi başladı. Önce çevreciler, peşinden de Muğla CHP Milletvekili Mürsel Alban harekete geçti. Alban’ın Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak’a “Kesim sürerse çevrecileri buraya yığarım. O kalabalıkta bir kişiye virüs bulaşırsa bunun müsebbibi olarak hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunurum” diyerek kesimi durdurduğu ortaya çıktı.

Çıtlık ve Gökova halkı, Karabörtlen Orman İşletme Şefliği’nin ağaçları kesilmek üzere damgalama işlemine başlaması üzerine önce 14 Şubat’ta Taşkesiği mevkisinde, kalabalık bir etkinlik düzenlemiş ve projeyi protesto etmişti. Kesilecek ağaçların damgalanma işleminin tamamlanıp tespit edilen ağaçların kesimine başlandı. Çevreciler, bu duruma tepki göstererek, ağaç katliamının durdurulması için harekete geçti. Kesimin durdurulması için Muğla CHP Milletvekili Mürsel Alban da devreye girdi.

ÖNCE KAYMAKAM SONRA ORMAN MÜDÜRÜYLE GÖRÜŞTÜ

Önce Ula Kaymakamı Baha Başçelik ile görüşerek bilgi alış verişinde bulunan Alban, Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak ile de konuştu. Alban sariipekhaber.com’a yaptığı açıklamada, “Yasin bey kesimin 2-3 ay önceki planlama sonucu başlatılan endüstriyel dönüşüm olduğunu söyledi. Ben de zamanlamasının yanlış olduğunu, evinde kendisini izole edip salgınla mücadele eden halkın sokaklara dökülmesinin engellenmesini söyledim. Kesim yapanlar kurallara uymuyor, yan yana duruyorlar, saldırganlaşmalar var diyerek virüsün yayılma ihtimalinin fazlalığı nedeniyle kesimi durdurmalarını istedim” dedi ve şöyle devam etti:

BİR KİŞİ VİRÜS KAPARSA SİZİ SAVCILIĞA ŞİKAYET EDERİM

“Eğer kesim durdurulmazsa tüm çevrecilere ve Muğla Valisine de haber vereceğim ve katliamın durdurulması isteyeceğim. Salgın döneminde bile olsak halk orada eylem yapacak. Ben de şimdi oraya gidiyorum ve diğer milletvekili arkadaşlarım da gelecek. Biz ağacın da insanın da ölmesini istemiyoruz. Bu durumdan vaz geçmezseniz orada toplanacakların hayati sorumluluğu üzerinize alacak mısınız? Eğer orada birisine bulaşma olursa hakkınızda savcılığa suç duyurusunda bulunacağımın da bilinmesini istiyorum dedim. Bunun üzerine Yasin bey kesimin durdurulacağının sözünü verdi.”

KESİM 3-4 NOKTADA AYNI ANDA BAŞLADI

Öte yandan kesimle ilgili bilgi veren Muğla Çevre Platformu Eşsözcüsü Serdar Denktaş “Kesime 3-4 ayrı noktada ve aynı anda başlandığını duyunca kesimi durdurmaya çalıştık. Bölgeye gelen jandarma komutanı kesimin yasal olduğunu, bizim kesim sahasında olmamızın yasalara aykırı olduğunu söyleyerek alanın dışına çıkmamızı istedi. Biz de yapılan çalışmanın yasal olsa da meşru olmadığını söyledik. Komutan telefon görüşmesinden sonra bizlere ülkenin içinden geçtiği bu zorlu süreçte bu olayın büyümesini kendilerinin de istemediğini ve kesimi durduracaklarını ifade etti. Kesim durdu amla ne yazık ki 30-40 kadar ağaç kesilmiş oldu. Umarım bu kadarı ile sonlandırabiliriz” diye konuştu.

Ke

2 comments

Bir cevap yazın