Marmaris dışından gelene kiralık ev yok

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Marmaris İlçesindeki ev sahipleri corona virüsü salgınını göz önünde bulundurarak evlerinin boş kalmasını göze alarak özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi kalabalık nüfuslu yerlerden gelenlere evlerini kiralamıyor.

Muğla’nın Marmaris İlçesindeki ev sahipleri corona virüsü salgınının hızla tırmandığı bu günlerde özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi kalabalık nüfuslu yerlerden gelenlere evlerini kiralamıyor. Son iki ayda Marmaris tarihinde en fazla kiralık evin olduğu dönem yaşanmasına rağmen mal sahiplerinin aldığı karar bölge yaşayanlarını mutlu etti. Evlerin kiralanamaması için peşinat, depozit, komisyon ve taşınma masrafları abartılarak 30-40 bin liralık fatura çıkarılıyor.

Corona virüsünün özellikle büyük şehirlerde daha yaygın hale gelmesiyle küçük şehir ve sayfiye alanlarına göç hızını artırırken, Muğla’nın Marmaris İlçesindeki ev sahiplerinin akını önlemek amacıyla İstanbul, Ankara ve İzmir gibi kalabalık nüfuslu yerlerden gelenlere evlerini kiralamadığı ortaya çıktı. Mal sahipleri gibi Marmaris’teki çok sayıda emlak müşavirlerinin de duyarlı davrandığını belirten Marmaris Emlak Müşavirleri Derneği Halkla İlişkiler sorumlusu Çetin Aksu sariipekhaber.com’a konuştu:

M

MESELE DIŞLAMAK DEĞİL, SALGINI ÖNLEMEK

“Marmaris dışından özellikle İstanbul’dan eşyalı kiralık eve talep çok fazla. Telefonla arayanlar, aramıza tanıdık sokanlar var. Benim gibi çok sayıda duyarlı emlak müşaviri arkadaşım nereden geleceksiniz diye soruyoruz. İstanbul diyene açıkça salgın bitene kadar ev yok diyoruz. Amacımız kimseyi aşağılamak değil. Salgını bölgemize getirmemek. Özellikle müstakil yapılı ve Marmaris merkezden uzak mahallelerde ev arayan çok fazla. Bu arada bizim böyle bir kararı almamızda ön ayak olan ev sahiplerimizin sayısı çok fazla. ‘Evim boş kalsın ama salgın geçene kadar büyük şehirlerden kimse gelmesin’ diyorlar.

KİRALAMA İÇİN 30-40 BİN LİRA GEREKİYOR

Emlak müşaviri Mehmet Baş da Çetin Aksu’nun düşüncelerine katılarak, mal sahiplerinin kiralama gerçekleşmemesi için işi yokuşa sürdüklerini de hatırlatarak, “Mal sahipleri en az 6 aylık peşinat ve depozit istiyor. Bunun komisyonu, boya badana, taşınma masrafı derken en az 30-40 bin lira hazır paranın olması gerekiyor. Bu dönemde bu da zor. 1+1 evler için bile ilk etapta 10 bin lira para gerekiyor” dedi.

KİRACILARIN DURUMU DA ÇOK KÖTÜ

Virüs öncesinde ev ya da işyeri kiralayanların durumunun çok daha kötü olduğunu da hatırlatan Baş “Örneğin virüs öncesinde bir dükkanı yıllık kiraya vermiştim. Arkadaş 6 aylık peşinat, depozit ve benim komisyonumu verdi. Virüs nedeniyle çalıştığı iş yeri kapanınca adam bana geldi ‘battım, kontratı iptal etmemiz gerekiyor. Paramı verebilirseniz verin yoksa Allah’a havale ediyorum’ dedi. Ne yapacağımı şaşırdım. Mal sahibiyle konuşacağım, bakalım ne olacak? Mal sahibi şu anda bu parayı nasıl versin ki? Yeni kiracı da bulmak mümkün değil. Adamın 12 bin lirası gitti” diye konuştu.

Bir cevap yazın