Çıtlık’ta ormanın kesilmemesi için iklim grevi

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Ula İlçesi Çıtlık Mahallesi, Taşkesiği Mevkiinde, 30 hektar yetişmiş orman alanının endüstriyel plantasyon alanı olarak belirlenip ağaçların damgalanması sonrasında çevreciler ormanın kesilmemesi için bugün iklim grevi yaptı. Ağaçlara değişik sloganlar içeren pankartlar asıldı.

Muğla’nın Ula İlçesine bağlı Çıtlık Mahallesi, Taşkesiği Mevkiinde, Karabörtlen Orman İlşletme Şefliği tarafından 30 hektar yetişmiş orman alanının endüstriyel plantasyon alanı olarak belirlenip ağaçların damgalanması sonrasında çevreciler ormanın kesilmemesi için bugün iklim grevi yaptı. Ağaçlara değişik sloganlar içeren pankartlar asıldı.

Hatırlanacağı üzere Karabörtlen Orman İşletme Şefliğinin ağaçları kesilmek üzere damgalama işlemeni başlaması üzerine Çıtlık ve Gökova halkı 14 Şubatta söz konusu alanda kalabalık bir etkinlik düzenlemiş ve projeyi protesto etmişti. Daha sonra da Karabörtlen Orman İşletme Şefliğine giderek toplu olarak kesim projesinin iptal edilmesini için dilekçeler verilmişti.

Damgalama işlemine bir süre ara verilmesinden sonra geçtiğimiz günlerde işlem tamamlanıp kesim ihalesi de gerçekleştirilerek orman alanının girişine kesim sahası tabelaları çakıldı.

DİKKAT ÇEKMEK İÇİN İKLİM GREVİ ETKİNLİĞİ

Bu gelişme üzerine bölge halkı bugün(Cuma) aynı alanda “İklim Grevi” etkinlikleri çerçevesinde soruna dikkat çekmek için bir etkinlik daha düzenleyerek bir kez daha yetkilileri projeyi durdurmaya davet etti. Kovid-19 salgını nedeni ile az sayıda katılımcı ile gerçekleşen etkinlikte katılımcıların hepsinde maske vardı ve etkinlik sırasında aralarında fiziksel mesafe bırakmaya özen gösterildi. Etkinlik sırasında kesim alanı tabelalarının dikildiği noktaya “İklim Suç Mahalli” şeriti çekildi.

AĞAÇLARA İLGİNÇ PANKARTLAR ASILDI

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kesilecek ağaçlara “Orman Kesen Korona Biçer”, “Muğla Cennet Kalsın”, “Orman Alanı, Kesici Niyetle Yaklaşılamaz”, “Orman Ekosistemi Varlığımızın Teminatıdır, Yok Etme”, “İklimi Değil Zihnini Değiştir”, “Salgın Hastalıklarla Mücadele Etmek için Ormanlarla Aranıza Ekolojik Mesafe Koyunuz”, “Çıtlık Ormanlarından Eliniz Çekin” mesajlarını içeren afişler yapıştırıldı. Muğla Çevre Platformu’nun da destek verdiği etkinlikte Platform Eşsözcüsü Serdar Denktaş’ın basın bildirisini okumasının ardından eylem sona erdi.

CORONA VİRÜSÜ BAHANE, ORMAN TALANI ŞAHANE

Bu ağaçların hepsi kesilecek

Açıklama şöyle: “Kovid-19 salgını nedeni ile yaşamın normal akışının tamamen durduğu, olağanüstü günlerden geçiyoruz. Bölge yaşayanı olarak bizler böylesine zorlu bir süreçte evlerimizde kalmamız gerekirken, Karabörtlen Orman İşletme Şefliği’nin yaşanan süreci adeta fırsat bilerek yangından mal kaçırırcasına Çıtlık ormanlarını kesme niyetini somutlaştırması üzerine kendimiz ve toplumun sağlığını riske atmamak için bugün az sayıda temsilci ile bulaşı riskine karşı azami önlemlerimizi alarak buraya geldik. Bölge halkı olarak, yetkililerin duyarsızlığı ve aldıkları bu tutum nedeniyle son derece kırgın, üzgün ve öfkeliyiz.

Yaşamlarımız tehlike altında iken, dünyanın bütün ülkeleri kaynaklarını, imkanlarını salgınla mücadeleye yönlendirirken ne yazık ki ülkemizde akıl ve vicdanın almayacağı işler oluyor. 14 Şubatta yine bu noktada, kesilmek için ağaçların işaretlenmesini protesto etmek üzere kalabalık olarak bir araya gelmiş, sonrasında da Karabörtlen Orman İşletme Şefliğine 46 adet dilekçe vermiştik. Bilgi Edinme Yasası’nın gereği olan cevap verme süresi çoktan geçmesine rağmen dilekçelerimize halen cevap verilmedi”

VİRÜS SALGININI FIRSATA ÇEVİRMEK İSTİYORLAR

Kovid-19 salgınının hızla yayıldığı günlerde ormandaki ağaçların kesilmesi için ihalenin gerçekleştirildiğini ve birkaç gün önce de kesim ekiplerince çalışma yapıldığının belirtildiği açıklamanın devamında, “Bir yandan salgını kontrol altına almak için yurttaşlar evlerde kalmaya zorlanırken, diğer yandan meydanı boş bulan resmi kurumlar bu koşulları adeta talan projelerini hayata geçirmek için fırsata dönüştürmeye çalışıyor. Anlıyoruz ki, yetkililer salgını bahane, fırsatı şahane bulmuşlar. Onların önceliği ne salgını önlemek,  ne de bu felaketlerin temel sebebi olan iklim krizi ile mücadele değil. Kanal İstanbul ihalesi başta olmak üzere, ülkemizin birçok yerinde doğaya ve toplumun sağlığına zarar veren işlemlerin yine bu koşullar altında gerçekleştirilmesi zaten egemen anlayışı ortaya koymuştu. Çıtlık’taki ormanı kesmek üzere düğmeye basılması aynı anlayışın tezahürüdür.

Bizler, Çıtlık, Gökova ve Muğla ahalisi olarak bu akıl tutulmasını protesto ediyoruz!  Bir kez daha yetkililere sesleniyoruz:

Gün, orman ekosistemimizi odun üretimini arttırmak için tahrip etme günü değildir. Salgın felaketinin kontrol altına alınabilmesi için evlerde kalmaya zorlandığımız bugünlerde bizleri dışarı çıkmaya zorlamayınız. Gün, yaşamakta olduğumuz felaketin bilincine varmak rant hesaplarını bir kenara bırakarak akıl ve vicdanlarımızın sesine kulak verme, bu felaketten çıkışın yollarını arama günüdür.

Ormanımıza sonuna kadar sahip çıkacağız ve kestirmeyeceğiz! Çıtlık Ormanlarından elinizi çekin” cümlelerine yer verildi.

Bir cevap yazın