CHP’li Alban “Hastane yöneticileri personeline mobbing uyguluyor”

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla CHP Milletvekili Mürsel Alban, pandemi hastanesi olarak ilan edilen hastanelerin idarecilerinin personele mobbing uygulandığını, hayatlarını ortaya koyarak çalışanların kendilerini korumak için yeterli malzemeden yoksun olduklarını söyledi. TBMM’ye taşıyan Alban, sorularının Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istedi.

Muğla CHP Milletvekili Mürsel Alban, Muğla başta olmak üzere pandemi hastanesi olarak ilan edilen hastanelerin idarecilerinin personele mobbing uygulandığını, hayatlarını ortaya koyarak çalışanların kendilerini korumak için yeterli malzemeden yoksun olduklarını söyledi. Konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşıyan Alban, sorularının Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istedi.

Alban açıklamasında, “Ülkemizde Covid-19 vakasının görülmesinin ardından yaşanan süreç, hastalığın yayılmasının nasıl önleneceği konusunun yanı sıra sağlık personelimizin büyük bir

tedirginlik yaşamasına ve buna bağlı olarak yaşanan kaos ortamına dönüşmüştür. Seçim bölgem olan Muğla başta olmak üzere, bir çok ilden tarafıma gelen şikayet bildirimlerinde, özellikle pandemi hastanesi olarak ilan edilen hastanelerin idarecileri tarafından, personele

mobbing uygulandığı iddiaları dile getirilmektedir.

Hayatlarını ortaya koyarak canla başla çalışan sağlıkçılar, yurdun dört bir yanında tedirgin ve şüphe içindeler. Bir taraftan mesleğin gereğini yapmak ve yurttaşlarımızın sağlığına kavuşması için mesai kavramı olmadan emek veren sağlık personeli, diğer bir yandan da hastalığın merkezinde risk altındadırlar” diyerek şöyle devam etti:

HEM YETERLİ MALZEME YOK HEM DE BASKI VAR

“Virüs kapma riskinin en fazla yaşandığı acil servis ve yoğun bakım bölümlerinde çalışan sağlık personeli dahil, hastane çalışanlarına iddia edildiği üzere, kendilerinikorumak için yeterli malzeme ve koruyucu ekipman tedarik edilmemektedir. Çalışanlara, hastane idaresi tarafından ‘Hiç bir şekilde vakalarla ilgili konuşmayacak, bununla ilgili meslektaşlarınızla bile bilgi paylaşımına girmeyeceksiniz’ şeklinde baskı yapıldığı iddiaları sıkça gündeme gelmeye başladı. Kamuoyuna yansıyan bu iddialar doğru ise, hastane idari yönetimi toplumun bilgi alma hakkını gasp etmekte ve toplum sağlığını riske atarak suç işlemektedir.”

ÇALIŞANLARIN AİLELERİ DE TEHLİKE ALTINDA

“Sağlık çalışanlarının yanında, ailelerinin de büyük risk grubunda olduklarını belirten Alban, “Yeteri koruyucu önlemlerin alınmadığı hastane ortamından evlerine giden personel, ailelerinin sağlığı için büyük bir tedirginlik ve korku yaşamaktadır. Sağlık çalışanlarımız evlerinde çocuklarına sarılamamanın, birlikte aynı sofrada yemek yiyememenin üzüntüsü içindedirler. Sağlık personelimizin her şeyden önce bu tedirginlik ve korkularının giderilmesi gerekir. Çünkü hekimler, hemşireler, acil tıp teknisyenleri, hasta bakıcılar vb. sağlık çalışanlarımızın gücü ve sabrı tükenirse, bu salgın hastalıkla ilgili mücadelemizde tüm ülke olarak bir çöküşün içine girilir” diye konuştu.

ALBAN, BAKAN KOCA’YA ŞU SORULARI YÖNELTTİ:

– Başta seçim bölgem Muğla olmak üzere, ülke genelinden tarafınıza, yukarıda söz konusu olan mobbing iddiaları gibi, iletilmiş resmi bir şikayet var mıdır?

– Bununla ilgili olarak, özel veya bakanlığınıza bağlı hastanelerin idarelerine bir uyarınız olacak mıdır?

– Yine sağlık çalışanlarının sıkça dile getirdiği koruyucu ekipman sıkıntısını, acil olarak giderecek bir çalışmanız var mıdır?

– Tarafınızdan, hastane çalışanlarımızda ve ailelerinde haklı olarak oluşan bu tedirginlik ve korku ortamını ortadan kaldıracak, ne tür somut adımlar atılacaktır?”

Bir cevap yazın