MUTSO’dan “Yeni bir nefes” kredisi

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO), ülke genelinde yaşanan corona virüsü salgını sürecinde sıkıntı yaşayan üyelerine ilişkin 1 milyon 500 bin lira tutarındaki nefes kredisine benzer bir kredi için TOBB’a taahhütte bulundu. Düşük faizle alınacak söz konusu kredinin döviz ve emlak alanları ya da yüksek faize yatırılmaması için sıkı önlem alınacak.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO), ülke genelinde yaşanan corona virüsü salgını sürecinde sıkıntı yaşayan üyelerine ilişkin 1 milyon 500 bin lira tutarındaki nefes kredisine benzer bir kredi için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) taahhütte bulunduğunu açıkladı. Düşük faizle alınacak söz konusu kredinin döviz ve emlak alanları ya da yüksek faize yatırılmaması için sıkı önlem alınacak.

TOBB’de yapması beklenen ek miktar ile sağlanacak düşük faizli kredi hacmini anlaşmalı devlet bankaları yoluyla üyelerine katkı sunmaya hazırlanan MUTSO yönetimi, aynı zamanda da banka yetkilileriyle yapılacak anlaşmayla kredi ihtiyacı olmayanların, söz konusu krediyi alıp döviz ve emlak alanların ya da düşük faizle alınacak kredinin yüksek faizle yatırılmasına yönelik girişimleri de önlemeye yönelik çalışma yapacak.

KREDİ 7-10 GÜN İÇİNDE KULLANILABİLECEK

Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, insanlığı boğan corona virüsü salgını sürecinden yardımlaşma ruhuyla çıkılabileceğini ve bunun için de herkese sorumluluk düştüğünü ifade ederek, “Kredi hacmini oda olarak öncelikle devlet bankaları yanında muhtemelen 1-2 özel bankaya aktaracağız. Yani üyelerimiz bu bankaların müşterisi olmalı. Müşterisi değillerse hesap açtırmak varsa bir miktar para yatırılması, kredi kullanılacağı zaman öncelik sağlayacaktır” diyerek şöyle devam etti:

İHTİYACI OLMAYAN KREDİYİ ALMASIN

“Üyelerimize kullandıracağımız kredinin faizi şu an bankaların verdiği faiz oranından düşük olacak. Bunun nedeni ise, bizlerin bankalara yatıracağımız parayı mevcut mevduat faiz oranlarından çok daha düşük faiz oranıyla yatıracak olmamızdır. Bankalar ile kredi görüşmeleri, faiz oranı ve vade süresi anlamında devam ediyor. Üyelerimiz kredilerini 1 hafta veya 10 gün içinde kullanabilecekler. Kredi ihtiyacı olmayanların, söz konusu krediyi alıp döviz ve emlak alanların ya da düşük faizle alınacak kredinin yüksek faizle yatırılmasına yönelik girişimleri de önlemeye yönelik çalışmalar yapıyoruz.”

Bir cevap yazın