Kimyasala değil bakterine sahip çık

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Ülke genelindeki 15 ayrı platform, kent meclisi, dernek ve sosyal medya kuruluşları ortaklaşa yayınladıkları bildiriyle şehir meydanlarını dezenfekte etmenin yararlı olmadığı bilim adamlarınca açıklanmasına rağmen bazı belediyelerin bunda ısrarcı olmaları yerine daha işe yarar şeyler yapmaları gerektiğini ileri sürerek, “Kimyasala değil bakterine sahip çık” denildi.

Ülke genelinde çevre ve insan sağlığına duyarlı 15 ayrı platform, kent meclisi, dernek ve sosyal medya kuruluşları ortaklaşa bir bildiri yayınladı. Bildirice özetle “Şehir meydanlarını dezenfekte etmenin yararlı olmadığı bilim adamlarınca açıklanmasına rağmen bazı belediyelerin bunda ısrarcı olmaları yerine daha işe yarar şeyler yapmaları gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle de kimyasala değil bakteriye sahip çıkmak gerekiyor” denildi.

Açıklama şöyle:

“Corona virüsünün hızla yayıldığı şu günlerde belediyelerimizin konuyla ilgili görevlerini yerine getirmek yerine kentin en işlek meydanında TV kameraları ile köpüklü bir temizlik yaptıklarını ve ‘Dezenfekte’ ettiklerini görüyoruz. Su ve sabundan oluşan temel hijyeni hekimlerimiz topluma anlatmaya çalışırken kentin merkezini dezenfekte edilmesi gibi adımın sakıncalarını biliyoruz. Kent doğasının bir parçası olan kent meydanı ve parkların kent ekosisteminin kötü de olsa bir parçası olduğunu biliyoruz. Ayrıca yaşamın bir parçası olan bakterileri yok etmenin mantıksızlığını da biliyoruz. Bütün kenti dezenfekte ettiğinizde canlı yaşamı kalmayacağını da biliyoruz. Ama neden böylesi bir dönemde temel hijyen yerine popüler bir göz boyama yapıldığını, ketin bir parçası olan ağaç ve sokak hayvanlarının düşünülmediğini hiç anlamıyoruz”

 Dezenfektan adı altında bakterilere saldırmak çözüm değil

“ABD’de korona virüsü gerekçesi ile Çinli insanlara yapılan saldırılar gibi dezenfektan adı altında bakterilere saldırmak çözüm değil, doğanın yıkımını hızlandırmaktır. Bizler temel hijyen konusunu maskeleyen, konuyu obsesyona çeviren, topluma kafa karıştırıcı mesajlar veren bu şovlara karşıyız. Onun yerine yoksulların ve yaşlıların gıda sorunu çözülmesini, kentlerde mikrop yuvası olan atıkların azaltılmasını, temiz ve içilebilir içme suyu verilmesini daha önemli görünüyoruz. O yüzden bakterilere sahip çıkıyoruz. Herkesi de korona virüsüne karşı doğayı ve toplumu savunmaya çağırıyoruz.

350Ankara,  Karadeniz Çevre Haberleri Portalı, Doğanın Çocukları, Anıtpark Forum, Polen Ekoloji, Yaşam ve Dayanışma Yolcuları, Yeşil Direniş Gazetesi, Antalya Dostları Derneği, Edremit Çevre Platformu, Akdeniz İsyandadır Platformu, Çeşme Çevre Platformu, Kemaliye ve Köyleri Çevre Platformu, Kocaeli Çevre Savunması.”

Bir cevap yazın