Kapandı denilen Çeşme Limanı’na yine gemi geldi

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Corona virüs tespit edilen Çeşme Limanı’nda ihmaller zinciri devam ediyor. Ulusoy Çeşme Limanı’nda corona virüs tespit edilmesi ile karantinaya alınan bir çalışanın ardından vardiyadaki 45 kişi de evlerine gönderilerek liman kapatılacak denilmesine rağmen dün gece İtalya’dan yeni bir Ro-Ro geldi. TIR taşımacılığı aralıksız devam ettiriliyor. Liman yetkilileri açıklama yapmadı.

 Corona virüs tespit edilen İzmir’in Çeşme İlçe Limanı’nda dün(Pazar) gece ilginç yeni bir gelişme yaşandı. Ulusoy Çeşme Limanı’nda corona virüs tespit edilmesi ile karantinaya alınan bir çalışanın ardından vardiyadaki 45 kişi de evlerine gönderilerek liman kapatılacak denilmesine rağmen dün gece limana İtalya’dan yeni Ro-Ro geldi. Işıklarını söndürerek limana yanaşan gemiden TIR taşımacılığı aralıksız devam ettiriliyor. Liman yetkilileri açıklama yapmadı.

Çeşme-Trieste arasındaki düzenli seferlerini sürdüren Ro-Ro gemilerinde 20’den fazla personelin çalıştığı biliniyor. Dün saat 20 civarında ışıklarının büyük bir bölümünü kapatmış bir geminin Çeşme Limanı’na yaklaştığını gören halk ve liman çalışanları tedirginlik yaşıyor. Liman çalışanlarına konuşma yasağı getirildi. Limandan görüntü alanların kovalandığı ve tansiyonun giderek yükseldiği de edinilen bilgiler arasında.

Söz konusu rota üzerinde, şirkete ait “Ulusoy 14”, “Ulusoy 15” ve “Saffet Bey” adlı Ro-Ro gemileri sefer yapıyor. İthalat-ihracat faaliyetlerinde kullanılan gemilere yaklaşık 250 TIR dorsesi yüklenebiliyor. Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri sefer yapan gemilerin içindeki dorselerde de binlerce ürün paketi bulunuyor.

ŞİKAYETLERİMİZE CEVAP ALAMIYORUZ

Çeşme’deki Ekinoks Çevre ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Başak Yasemin Kumaş SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada “Limanda 17 Mart’ta büro çalışanı genç bir bayanda corona virüs vakası yaşandı. Liman kapatılacak, kapandı dendi ama ne olduğu hala belli değil. Hatta bırakın kapanmasını dün(Pazar) gece limana yeni bir gemi ışıklarını kapatarak yanaştı. Limanda Ulaştırma Bakanlığı, emniyet ve firmaya ait yaklaşık 250 çalışan var. Çalışanların aileleri var. Herkes tedirgin. Ortada bir işgüzarlık var. Biz bir dilekçe yazarak durumu gereken yetkili mercilere ilettik. Bize gelen talepleri CİMER’e de ilettik. Henüz bir çözüm olmadı. Çalışma devam ederlerse biz de dilekçe göndermeye devam edeceğiz” dedi.

ÇALIŞANLAR KONUŞMAYA KORKUYOR

Yasemin Kumaş dolaylı yoldan konuştukları liman çalışanlarının açıklama yapmaktan çekindiklerini de belirterek şunları söyledi:

“Virüs vakası yaşanınca o günkü vardiyada çalışan 45 kişi evlerine gönderildikten sonra çalıştırılmak üzere başka limanlarda işçiler getirilmiş. İçeride çalışan arkadaşlarımızdan gizli bilgiler alıyoruz. Dediklerine göre konteynerlerin içleri değil dışları dezenfekte ediliyormuş. Sonuçta limanda yüklenen bir mal var. Yüklenen materyallerin üzerinde birkaç gün kalabilen virüs konusu düşünülmüyor. Ayrıca konteynerlerin içeriği de tartışma konusu.”

LİMANDAN AÇIKLAMA GELMEDİ

Çeşme Limanındaki gelişmelerle ilgili bilgi almak istenmesine rağmen Ulusoy’a ait hiçbir yetkili açıklama yapmadı. Açıklamanın İstanbul merkezden yapılacağı kaydedildi.

Bir cevap yazın