Ortaca’da dezenfektan üretimi başladı

Genel, Haber, Sağlık
Haberi paylaşın

Sağlık Bakanlığı eczanelere etil alkol kotasını kaldırınca Muğla’nın Ortaca İlçesindeki Eczacı Cengiz İlhan uluslararası kurallara uygun dezenfektan üretimine başladıklarını söyledi. İlhan “Bir gecede 50 şişe dezenfektan hazırladık. Litresini 80 liradan satıyoruz” dedi.

Sağlık Bakanlığının eczanelere konulan etil alkol kotasını kaldırmasının ardından Muğla’nın Ortaca İlçesindeki Eczacı Cengiz İlhan uluslararası kurallara uygun dezenfektan üretimine başladıklarını söyledi. İlhan “Bir gecede 50 şişe dezenfektan hazırladık. Litresini 80 liradan satıyoruz” dedi.

Türkiye Eczacılar Birliği’nin hazırladığı broşür sayesinde eczacıların corona virüs ile ilgili yeterince bilgiye sahip olduklarını, en riskli konumda olmalarına rağmen özveri ile çalıştıklarını hatırlatan İlhan “Her türlü tedbirimizi aldık. 60 yaş üstü eczacı arkadaşlarımız evlerinden telefonla işi yönetiyor. Ne olursa olsun bu işi yapmak zorundayız” dedi ve çok daha önemli bir konuya parmak basarak şöyle devam etti:

YENİ YASA DEĞİŞİNCE DEZENFEKTAN ÜRETMEYE BAŞLADIK

“Bilindiği gibi etil alkol satışında eczanelere kota konmuştu.  Bu kota nedeniyle eczaneler antiseptik ve dezenfektan üretiminde sıkıntı çekiyordu. Sağlık Bakanlığı etil alkol, izoprofil alkolleri için bu kotayı kaldırılmasıyla rahatladık. Ben dün gece eczanede çalışarak 50 şişe, Türk ve Avrupa Eczacılar Birlikleri ile Dünya Sağlık Teşkilatı’nın onayladığı formülü uygulayarak dezenfektan ürettim.”

LİTRESİNİ 80 TL’DEN SATIYORUZ

Eskiden etil alkolü litresi 7-8 en fazla 10 TL’den aldıklarını da sözlerine ekleyen İlhan “Ülkede şeker fabrikaları kapatılıp etil alkol üretimi durunca Bulgaristan’dan ithal edilmeye başlandı. Corona virüsün patlamasıyla biz faturalı olarak etil alkolü 65 liradan aldığımız için maliyet şişiyor. 80 TL’nin altında satmamız mümkün değil” diye konuştu.

One thought on “Ortaca’da dezenfektan üretimi başladı

Bir cevap yazın