CHP’li Alban “Hangi ilde kaç solunum cihazı var?”

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla CHP Milletvekili Mürsel Alban TBMM Başkanlığı’na verdiği önerge ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın corona virüsü ile ilgili bazı soruları yazılı olarak açıklamasını istedi.

Muğla’nın CHP’li Milletvekili Mürsel Alban,  Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na verdiği önerge ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın corona virüsü ile ilgili bazı soruları yazılı olarak açıklamasını istedi.

Önerge şöyle:

“Ülkemizde 18.03.2020 tarihi itibariyle, yeni tip corona (Kovid-19) virüsüne bağlı olarak bir yurttaşımız hayatını kaybetmiş, vaka sayısı 98’e yükselmiştir. Vaka sayısının hızlı bir şekilde artması durumunda, özellikle solunum cihazı gibi yaşamsal önem taşıyan tıbbi cihazların yeterliliği sorgulanmaktadır.  

Bu virüse bağlı olarak, Avrupa’da en çok ölüm kaydedilen İtalya örneğinde olduğu gibi, hastaların birçoğu için en önemli tıbbi cihaz ‘solunum cihazı’ olmuştur. Bu cihazın İtalya’da yetersizliğinden dolayı birçok hastanın hayatını kaybettiği uluslararası basında haber konusu olmuştur. Ülkemizde bu ürkütücü tablonun yaşanmaması için acilen ‘solunum cihazı’ tedarikinin yapılması gereklidir.

BUNA GÖRE

 1- Bakanlığınıza bağlı hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde kaç solunum cihazı vardır?

 2- Bu cihazların illere göre dağılımı nedir? 

 3- Elinizde bulunan solunum cihazları, gerekli teknolojik yeterliliğe ve yeniliğe sahip midir? 

 4- Ülkemizde hızla yükselen vaka sayısındaki artış göz önüne alındığında, ek tedbir olarak solunum cihazı ithal edilmesi düşünülmekte midir?”

Bir cevap yazın