Corona virüse karşı balık, yumurta ve beyaz et

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Ege İhracatçılar Birliği basın kuruluşlarına gönderdiği yazıda “Corona virüsüne karşı insan vücudunun bağışıklığını arttıran balık, yumurta ve beyaz et üretiminde Türkiye’nin güçlü olduğu unutulmadan şu dönemde bu gıdaların tüketilmesi hayati öneme sahip konumda” açıklaması yapıldı.

Ege İhracatçılar Birliği sosyal medya hesabından basın kuruluşlarına gönderdiği yazıda “Corona virüsüne karşı insan vücudunun bağışıklığını arttıran balık, yumurta ve beyaz et üretiminde Türkiye’nin güçlü olduğu unutulmadan şu dönemde bu gıdaların tüketilmesi hayati öneme sahip konumda” açıklaması yapıldı.

Açıklama şöyle:

“Tüm dünyada ışık hızıyla yayılan, 160 ülkede görülen, 7 bin 200 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan corona virüse karşı bağışıklık sistemini koruyan gıdaların tüketilmesi hayati öneme sahip konumda. Corona virüse karşı insan vücudunun bağışıklığını arttıran balık, yumurta ve beyaz et üretiminde Türkiye’nin güçlü olduğu, net ihracatçı olduğu gıda ürünlerinin başında geliyor.”

LEVREK, ÇİPURA VE ALABALIK YİYİN

 “Türkiye’yi aylarca besleyecek levrek, çipura ve alabalık başta olmak üzere balık, yumurta ve beyaz et üretimimiz var” şeklinde konuşan Kızıltan, “Vatandaşlarımızın panik yapmasını gerektirecek bir durum yok. En ekonomik şekilde halkımıza balık, yumurta ve beyaz et sunmaya devam edeceğiz. Balığın içeriğinde bulundurduğu Omega 3 yağ asitlerinin kötü kolesterol denilen LDL kolesterolü düşürücü etki göstererek kalp sağlığını korur. Stres ve depresyon tedavisinde yardımcı olur, hastalıklara karşı korur. Beyin gücünü arttırır, hafızayı güçlendirir, kemikleri sağlamlaştırır ve eklemleri korur.

Ayrıca yumurta doğal mineral, vitamin, yağ ve protein kaynağıdır. Yumurtanın beyazı ve sarısı besinler açısından zengindir. Bir yumurta A, B5, B12, B2, B6, D, E ve K vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, çinko, fosfor, selenyum ve folat içerir. Prof. Dr. Canan Karatay ve tüm uzmanlar bu süreçte yumurta tüketimini arttırmayı tavsiye ediyor” diye konuştu.

DAR GELİRLİ VATANDAŞIN SOFRASININ BAŞ TACI BEYAZ ET

Dar gelirli vatandaşların erişebildiği en uygun fiyatlı ve besleyici özelliği yüksek gıda ürünlerinin başında tavuk ve hindi eti geldiğine dikkati çeken Sinan Kızıltan tavuğun ve hindi etinin faydalarını ise şöyle özetledi:

“Beyaz et değerli bir çinko kaynağıdır. Çinko, optimal bağışıklık fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olur ve yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar. Yüksek kaliteli beyaz et proteininin, yaşlandıkça meydana gelen kas kaybını, diğer protein kaynaklarına göre daha etkin bir şekilde önler. Beyaz et, bebeklerde fetal dönemden başlayarak, çocukluk ve gençlik çağlarında beyin gelişimini ve sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlayan B12 vitaminin tek doğal kaynağıdır. Son dönemde elde edilen sağlam kanıtlar, beyaz et proteininin sağlıklı kardiyovasküler fonksiyonların korunmasına yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır.”

SU ÜRÜNLERİ, KANATLI VE YUMURTA İHRACATI 2 MİLYAR DOLARA KOŞUYOR

Bağışıklık sistemini koruyan sağlıklı gıdalar; balık, yumurta ve beyaz et üretiminde Türkiye’nin zengin potansiyele sahip olduğunun altını çizen Kızıltan, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye bu gıdalarda net ihracatçı konumunda. 2019 yılında su ürünleri ihracatından 1 milyar 38 milyon dolar döviz elde ettik. Levrek, çipura ve alabalık ihracatta öne çıkan ürünlerimiz. Kanatlı ve yumurta ihracatından ise; 910 milyon dolar dövizi ülkemize kazandırdık.”

Bir cevap yazın