Esnafın ekonomik zararı için teşvik şart

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Marmaris İlçesi Esnaf ve Sanatkarlar Odası Müdürü Mehmet Ayyıldız yaptığı yazılı açıklamada, “Devletimizden özellikle turizm bölgesinde faaliyet gösteren esnaflarımızın corona virüsünün doğurabileceği ekonomik zararlardan en az etkilenmesi için teşvikler bekliyoruz” dedi.

Dünya genelinde hızla yayılan corona virüsü nedeniyle ülkemizde de alınan önlemlerden en çok turizm bölge çalışanlarının zarar göreceğini belirten Muğla’nın Marmaris İlçesi Esnaf ve Sanatkarlar Odası Müdürü Mehmet Ayyıldız “Devletimizden özellikle turizm bölgesinde faaliyet gösteren esnaflarımızın corona virüsünün doğurabileceği ekonomik zararlardan en az etkilenmesi için teşvikler bekliyoruz” diyerek hiç olmazsa nisan, mayıs aylarında ödenmesi gereken sigorta, Bağ-Kur, vergi ödemeleri, olabiliyorsa kredi ödemelerinin Eylül ya da Ekim ayına ötelenmesini istedi.

Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Ayyıldız “Sadece üretim değil, hizmet sektörlerinin de olumsuz etkilenmesi bekleniyor. Bir tahmine göre dünya hava yolculuğunda ortaya çıkacak kaybın 30 milyar doların üzerinde olması bekleniyor. Turizm sektörü de bu salgından etkilenecek. Nevruz’da Türkiye’ye tatile gelen İranlı turistlerin bu sene gelmesi pek mümkün görünmüyor” dedi.

DOLAR ENDEKSİ YÜKSELİRKEN ABD’DE FAİZLER DÜŞÜYOR

Önemli borsalarda düşüşler yaşanırken kaynakların ABD dolarına yöneldiğini gösterdiğini hatırlatan Ayyıldız “Dolar endeksi yükselirken ABD’de faizler düşmeye devam ediyor. Altına olan talebin artmasıyla altının fiyatı da artıyor. Özellikle Türkiye’nin ana marketlerinden biri olan Avrupa’da corona virüsü etkileri daha sert hissediliyor. Bununla birlikte Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) açıklamasına göre; Rus turistler tatile çıkmak konusunda kararsız. Yine Avrupa’nın en büyük tur operatörü TUI’nin özelikle son haftalarda rezervasyonlarında sert düşüş yaşaması krizin ne kadar büyük olduğunu gösteriyor” diyerek şöyle devam etti:

DÜNYA ÜLKELERİ MERKEZ BANKALARI FAİZ İNDİRİYOR

“Dünya ülkeleri merkez bankalarının faiz indirmesi (genişlemeci yaklaşımları), Türk Lirasının önemli para birimleri karşısında ucuz olması, Türkiye’de kaliteli hizmet sunan otellerin Akdeniz çanağındaki rakiplerine oranla uyguladığı rekabetçi fiyatları ve hükümetin dış politikadaki uzlaşmacı yaklaşımı turizmi krizlere karşı daha güçlü kılıyor. Bu nedenle küresel olumsuzluklara rağmen Türkiye’nin bu krizden güçlü çıkacağına inanıyorum.

Bu noktada otelcilere büyük görevler düşüyor. Karma pazar stratejileri çerçevesinde küresel ekonomik gelişmelere göre ve siyasi risklere karşı alternatif pazarlar ile kontrat çalışmaları yapmak otel bütçelerini krizlere karşı daha güçlü kılacaktır.

Turizme bütün olarak bakmalı, 2023 hedefleri çerçevesinde tüm pazarlarda büyüme odaklı sürdürülebilir bir turizm yaklaşımı sergilemeliyiz. Ana marketlerimiz olan Avrupa ve Rusya pazarlarının yanında, Hindistan, İran, Japonya, Çin ve NORDIC ülkelerini de ana pazar olarak belirlemeli ve tanıtım stratejimizi bu pazarlara yönelik olarak revize etmeliyiz.”

Bir cevap yazın