Sanat engel tanımadı

Genel, Haber
Haberi paylaşın


Muğla’nın Marmaris İlçesinde Kalimerhaba Derneği’nce düzenlenen 15. Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali etkinlikleri ile festival bünyesindeki 2. Uluslararası Marmaris Şiir Festivali “Sanat Engel Tanımaz” sloganı ile başladı.

Muğla’nın Marmaris İlçesinde Marmaris Belediyesi’nin desteği ve Kalimerhaba Derneği’nce düzenlenen 15. Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali etkinlikleri ile festival bünyesindeki 2. Uluslararası Marmaris Şiir Festivali, ülke genelinde bütün etkinliklerin iptaline rağmen  “Sanat Engel Tanımaz” sloganı ile dün(Cuma) akşam başladı.

“Bu festivalin sloganı ‘Sanat engel tanımaz’ oldu” diyerek konuşmasına başlayan Kalimerhaba Derneği Başkanı Selma Sonat, “Bugün burada olan güzel yürekli insanlar bu slogana inançlı oldukları için bir araya geldiler. Onları yürekten alkışlıyoruz. Bu yıl, 15. Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali; bünyesinde 2. Uluslararası Marmaris Şiir Festivali etkinliklerini de gerçekleştirerek, festival içinde festival imajı ile edebiyat ve güzel sanatlardan oluşan bir sanat şöleni sunacaktır” dedi.

ÇEŞİTLİ ÜLKELERDEN 150 SANATÇI KATILIYOR
“Kadın İçinde Kadın” ismiyle karma güzel sanatlar ve el sanatları sergisi ile başlayan festivalin ilk gününde yazarlar kitaplarını da imzaladı.  
15 yıldan bu yana sanatçı ve sanatseverlerin omuzladığı festivale, bu yıl ülke içi ve dünyadan 150 ressam, şair, yazar, müzisyen ve tiyatro sanatçısı katılıyor.

Marmaris Belediyesi Meclis Üyesi Selçuk Evci’ye Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay’a iletilmek üzere “Sanat Dostu Başkan” Plaketi,  İzmir Su Grubu Sanatçıları ve İzmir Sanat Bienalı kurucusu Ressam Seba Uğurtan tarafından verildi. Festivalin “Engel Tanımayan Objektif” ödülü ise Datça’da yaşayan, gazetecilik yapan fotoğraf sevdalısı Esmeri Alev Ekebaş’a verildi. Ekebaş “Bu ödüle layık bulunmaktan ve festivalin katılımcısı olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek “Sadece sanat değil, yaşamın kendisi de engel tanımaz” diyerek açılışa katılan tüm konukların alkışını aldı.

AÇILIŞI ÇOCUKLAR YAPTI

Sergi açılışı; annesinin karnında bu festivale gelen ve bugün 13 yaşında bir genç kız olan Ece Güneştutar ile festivalin yaşça en küçük, hayal dünyası ise en büyük çocuk ressamı Duru Tanrısever tarafından yapıldı.
Konukların gün boyu kitaplarını imzalayan yazarların sohbeti, Yönetmen Ertuğrul Karslıoğlu’nun çektiği, Gülkadın Taş’ın başrolde olduğu “Knidos Kadınları” belgesel film gösterimi ve söyleşisi, son olarak da Betçe Halk Dansları ve Folklor ekibinin “Knidos Kadınları Korosu” konseri ile hoşça vakit geçirdikleri festivalin ilk günü, katılımcıların toplu bir  “Sanat Engel Tanımaz” anı fotoğrafı ile sonlandı.
Festival programı normal seyrini takip ederek, 21 Mart Dünya Şiir Günü ve 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü gerçekleşecek “Altan Karındaş’a Saygı Gecesi ile son bulacak.          

One thought on “Sanat engel tanımadı

Bir cevap yazın