Karaborsa virüsten hızlı çıktı

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Türkiye genelinde sadece ‘Tıbbi Malzeme Satın Alıcılar Grubu’ üyelerinin girebildiği bir site yöneticisi şu an için piyasada hayati önem taşıyan maske, dezenfektan, eldiven ve etil alkol fiyatlarının çok uçuk rakamlara satıldığı gerçeğini ortaya koydu. sariipekhaber.com’a özel konuşan yönetici fahiş fiyat uygulayan bazı medikal firmalarının fatura isteyenlere mal satmadığını da açıkladı. 

Çin’in Hubey Eyaletindeki Wuhan kentinde ortaya çıkarak tüm dünyaya yayılan corona virüsünün ülkemizde de görülmesi üzerine virüsün bulaşmaması için gerekli olan önleyici malzemelere çok büyük oranlarda zam geldi. Türkiye genelinde sadece ‘Tıbbi Malzeme Satın Alıcılar Grubu’ üyelerinin girebildiği bir site yöneticisi maske, dezenfektan, eldiven ve etil alkol fiyatlarının çok uçuk rakamlara satıldığı gerçeğini ortaya koydu. Sözcü’ye özel konuşan yönetici fahiş fiyat uygulayan bazı medikal firmalarının fatura isteyenlere mal satmadığını da açıkladı. 

İsminin açıklanmasını istemeyen ‘Tıbbi Malzeme Satın Alıcılar Grubu’ sariipekhaber.com’a özel açıklamalarda bulundu. Bu siteye girebilmek için kimlik doğrulamasının olduğunu, kayıtlı ve güvenilir olmayanların giremediğini bu nedenle de piyasadaki her türlü sıhhi malzeme fiyatlarının bilindiğini belirten yönetici şöyle konuştu:

ESKİ İLE YENİ FİYATLAR ARASINDA UÇURUMLAR VAR

“Bazı medikaller ve perakende satış izni bulunan bazı firmalarda fiyatlar aldı başını gidiyor. Tanesi 15 kuruş olan çift katlı maske fiyatları 3 TL’ye çıktı. Yani içinde 50 tane maske bulunan kutu 7,5 liradan 125 TL’ye çıktı. Bir litresi 13,5 liraya satılan el dezenfektanı 50- 60 TL oldu. Bu kadar artışın nedenini ise alkolün bulunmaması gösteriliyor. N95 maskeyi artık piyasada bulmak mümkün değil. En son 145 liradan satılıyordu. Bunun muadili bir maske üretilmiş ve bunun ücreti de 14 lira ile 40 lira arasında firmadan firmaya değişiyor. 2, 3 katlı korumalı, ultra maske çeşitleri artık kim ne tutturursa o rakamdan gidiyor.”

90 LİRALIK SETLER 200 LİRA

Virüslere karşı korunmak üzere hazırlanmış setlerle ilgili ise “İçinde gözlük, eldiven, dezenfektan, tulum, N95 maske olan setler 2014 yılında 20-30, virüs öncesinde 90 TL’den satılıyordu. Şu anda 200 TL.  

Etil Alkolün 5 litrelikleri 60 lira iken artık şu anda tutturan tutturana satıyor. Ülkede kalmadığı için yurt dışından ithal edilenler bile var. Zaten bu alkollerin piyasaya satışı yok. Eczaneler de kendi kullanım miktarlarını beyan ederek almak zorunda. Hastaneler barkod bilgisi olmayan malzemeleri alamıyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın