UNICEF; “Corona virüsü açıklamalarına alet edildik”

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Dünyayı adeta dize getiren corona virüsüyle ilgili olarak özellikle sosyal medyada sanki uzman görüşü niteliğinde yazılanların halkı yanlış yönlendirildiği UNICEF’in internet sitesindeki yayınıyla ortaya çıktı. UNICEF sitesinde “27 derecede ölür, güneşe çıkın, dondurma ve soğuk yiyecekler iyi gelir, 14 madde de korunmanın yolları” türünden bilgilerin yayınlayıcısı olmadıklarını, sadece 4 maddeye dikkat edilmesi halinde virüse yakalanma riskinin asgariye düşeceğini açıklayarak “Halk yanlış bilgilendiriliyor” denildi.


Birkaç ülke dışında dünyayı adeta dize getiren corona virüsü ile ilgili özellikle sosyal medyada uzman görüşüymüş gibi yazılanların son derece yanlış olduğu UNICEF’in internet sitesindeki yayınıyla ortaya çıktı. Özellikle “27 derecede ölür, güneşe çıkın, dondurma ve soğuk yiyecekler iyi gelir, 14 madde de korunmanın yolları” türünden tüm bilgilerin yanlış olduğu dile getirilmiş. Halkın uyarıldığı sitede 4 maddeye dikkat edilmesi halinde sıkıntı yaşanmayacağı da vurgulanıyor.

https://factcheck.afp.com/unicef-officials-refute-false-claim-agency-released-coronavirus-prevention-guidelines  ve https://www.unicef.org/stories/novel-coronavirus-outbreak-what-parents-should-know adresli linklerinde paylaşılanlardan sonra sosyal medyanın ne kadar kirletildiği, insanların yanlış yönlendirildiği ortaya çıktı.

UNICEFF’TEN YALANLAMA

UNICEF yetkilileri 10 Mart’ta kaleme aldıkları sitedeki yazılarında “Ajansın koronavirüs önleme yönergelerini yayınladığı yönündeki yanlış iddiayı yalanladı. Açıklamada “Yeni koronavirüs, COVID-19’un Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF9 tarafından serbest bırakıldığı, iddiasının yanı sıra Facebook ve WhatsApp’ta birden fazla yayında tekrar tekrar paylaşıldı. İddia yanlıştır. Bilgileri biz açıklamadık. Mesajın önemli kısımları sağlık uzmanlarının virüs hakkındaki tavsiyelerine aykırıdır” denildi.

İŞTE YAYINLANAN YANLIŞ METİN

“Sinhala dili metni İngilizce’ye şu şekilde tercüme edilir” diye başlayan birkaç dille yazılan metinin sosyal medyada yer aldığı şekli şöyle:

“Bu bilgiyi yayalım  (UNICEF)
1- Korona virüsü, 400-500 mikro hücre çapına sahip, boyutları büyük bir virüstür, herhangi bir maske bile virüsün girişini engeller, bu nedenle eczacıları 2 katlı 3 katlı maske istiyoruz diye zorlamaya gerek yoktur.
2-Kumaşlara bulaştığında Corona virüsü 9 saat kalır, bu yüzden kıyafetleri yıkamak veya iki saat güneşe maruz bırakmak onu öldürmek için yeterlidir.
3-Virüs 26-27 ° C sıcaklığa maruz kaldığında öldüğü için, sıcak bölgelerde yaşayamamaktadır. Ayrıca sıcak su ve sıcak içecekler içmek ve güneşe maruz kalmak yeterince iyidir. Dondurmadan uzak durmak, soğuk yiyecekler ve içecekler tercih etmemek önemlidir.
4-Virüs havaya değil, yere yerleşir, bu nedenle hava yoluyla bulaşma ihtimali düşüktür. Korona virüsü, metal bir yüzeye bulaştığında 12 saat yaşayacak, bu yüzden ellerinizi sabun ve su ile yıkamak bile yeterli olacaktır.
5-Virüs 10 dakika boyunca ellerde yaşar, bu nedenle cep boyutlarındaki alkol ve dezenfektanları cepte taşımak ve sık sık önlem amaçlı kullanmak faydalı olacaktır.
6- Ilık su ve tuzla gargara yapmak virüsü bademciklerde iken  öldürür ve akciğerlere geçmesini önler. Bu talimatlara uymak virüsü önlemek için önemlidir. UNICEF”

İŞTE EN ÖNEMLİ 4 KURAL
UNICEF sitesinde yaptığı ikinci bir açıklamada korunma için şu 4 maddeyi öneriyor:
1. Elinizi sık sık sabunla yıkayın.

2. Dirseğinizin içine öksürün veya hapşırın. Hapşırırken kağıt mendil kullanın, onu da kapalı bir çöp kovasına atın.

3. Öksüren, hapşıran insanlardan uzak durun.
4. Ateşiniz varsa, öksürüyorsanız ve nefes darlığı çekiyorsanız doktora başvurun.”

Ayrıca sitede virüs ile ilgili son derece çok sayıda aydınlatıcı bilgiler bulunuyor.

Bir cevap yazın