Corona virüsü bitmezse petrol bedava olsa işe yaramaz

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarının bu sabahtan itibaren 1991’den bu yana görülen en sert düşüşün yaşamasının ülke turizmi açısından artılarının ne olacağıyla ilgili olarak konuşan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Marmaris Yürütme Kurulu Başkanı Suat Esin “Corona virüsü bitmezse petrol bedava olsa işe yaramaz” dedi.

Uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarının bu sabahtan itibaren 1991’den bu yana görülen varil başına yüzde 25’lik en sert düşüşün yaşamasının ülke turizmi açısından artılarının ne olacağıyla ilgili olarak turizmciler “Aslında sevindirici bir haber, mutlu olmayız ama..” derken her şeyi 84 ülkeyi kasıp kavuran corona virüsüne bağladı. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Marmaris Yürütme Kurulu Başkanı Suat Esin “Corona virüsü bitmezse, turist gelmezse petrol bedava olsa ne işe yarar ki?” dedi.

Suudi Arabistan’ın ham petrol üretimini artırma ve satış fiyatını düşürme kararı alması uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarının bu sabah yüzde 25 düşmesine yol açtı. Önceki yıllarda olsa bunun çok güzel bir haber olabileceğini belirten Suat Esin, “Ortalıkta bir sıkıntı olunca petrolün bedava olması bile bir şeyi değiştirmiyor. Corona virüs sıkıntısı her şeyin önünde. Dün itibariyle aldığım bir habere göre İngilizlerde de iptaller başlamış. Turizm Meclisi sitesinde de aynı şeyleri okudum. Adam geziden önce sağlığını düşünüyor. Tamam belki acenteler, uçak firmaları ve transfer şirketleri fiyatlarını düşürebilir ama turist gelmezse neye yarar ki? Eğer önlem alınamaz ve yazın da bu şekilde devam ederse hiçbir etkisi olacağını düşünmüyorum” diyerek şöyle konuştu:

PETROL İNDİRİMİ ÖNCESİNDE FİYATLAR İNMEYE BAŞLADI BİLE

“Kapadokya’da 150 dolar olan balon uçuşları 40 dolara düşmüş. Bu petrol fiyatı ucuzlamadan düşmüştü. Turist yok ki. Ülke olarak tek dayanağımız İngilizler ile Ruslardı. Böyle giderse uçaklar, oteller, tur şirketleri, acenteler fiyatlarını yarı yarıya düşürebilir. Ama önemli olan turist gelir mi? Bu virüs yayılmayı sürdürürse Türkiye nasıl İtalya’ya, Irak ve İran’a havayollarını kapattıysa, eğer İngiltere’de de ölümler filan başlarsa oranın da kapıları kapanacak. Türkiye de kendi halkının sağlığını düşünmek zorunda.”

Bir cevap yazın