Dünya Kadınlar Günü Marmaris’te kutlanmaya başladı

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Ülke genelinde olduğu gibi Muğla’nın Marmaris İlçesinde de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için özel kutlamalar düzenlendi. Bir otel önünden başlayan kutlama 3,5 kilometrelik yürüyüş ile Atatürk Heykeli önünde devam etti. Çeşitli gösteri ve konuşmaların ardından kutlama Çarşamba gecesine kadar devam edecek.

Mustafa SARIİPEK/Muğla

Ülke genelinde olduğu gibi Muğla’nın Marmaris İlçesinde de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için özel kutlamalar düzenlendi. Marmaris Kadın Dayanışması Grubunca düzenlenen etkinlik bir otel önünden başlayıp 3,5 kilometrelik yürüyüş ile Atatürk Heykeli önünde devam etti. Çeşitli gösteri ve konuşmaların ardından kutlama Çarşamba gecesine kadar devam edecek.

Kutlama öncesinde sosyal medyada yapılan çağrıda şu cümlelere yer verildi:

ŞİDDETSİZ, ÖZGÜR VE EŞİT BİR HAYAT YAŞAMAK İÇİN

“Kadına yönelik şiddeti önlemek ve cezalandırmak yerine, kadınları şiddetten koruyan İstanbul Sözleşmesi’ni hedef haline getiren, kadınların boşanmalarını önlemek için nafaka hakkını gasp etmeye çalışan, tecavüzcü ve istismarcılara affı gündeme getiren iktidara; fetvalarıyla kadın düşmanlığını körükleyen, çocuk istismarını aklamaya çalışan, kendisinde yaşamımızı belirleme yetkisi gören Diyanet’e direniyoruz ve kadın düşmanı politikalara karşı haklarımızı savunuyoruz”

Saat 14’de başlayan yürüyüş sonrasında Atatürk heykeli önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Peşinden sokak tiyatrosunu saat 15.30’da Marmaris Kültürevi’nde Latife Tekin söyleşisi gerçekleşti. Akşam programında ise Armutalan Kültür Merkezinde slayt gösterimleri, koro, tiyatro, folklor, şiir ve müzik dinletisi gerçekleştirilecek. Etkinlikler Çarşamba akşamı sona erecek.

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

8 Mart 1857’de New York’ta tekstil işinde çalışan kadınlar uzun çalışma saatleri, zor çalışma koşulları ve düşük ücretler sebebiyle greve başladı. Bu koşullarda tam 16 saat boyunca çalışmak istemedikleri ve diğer haklarını elde etmek için greve gittiler. Grev ses getirdi ve grev ile birlikte kadınlar arasında bir işçi dayanışması meydana geldi. Fakat birçok kaynakta belirtildiği gibi 8 Mart 1857 tarihinde grev yapan işçi kadınlar fabrikaya kitlendi ve aniden çıkan yangın sonucunda hayatlarını kaybettiler. Yangında çoğu kadın olmak üzere toplamda 129 kişi can verdi. İşçilerin cenazesine ise 10 bini aşkın kişi katıldı.

Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, bu olayın ardından 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını öneri olarak sundu ve öneri oy çoğunluğuyla kabul edildi. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 19 Mart 1911’de Almanya ve İsviçre’de anıldı. Anmaların 8 Mart olarak değiştirilmesine 1921’de Moskova’da düzenlenen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda karar verildi. ABD’de de ise 1960’lı yıllarda anılmaya başlandı. Birleşmiş Milletler, 66 yıl sonra 8 Mart’ın ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak kabul etti.

TÜRKİYE’DE 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ

Türkiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı.

Bir cevap yazın