Marmaris’te şehitlerine saygı yürüyüşü

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın diğer ilçelerinde olduğu gibi Marmaris’te de yaklaşık 2 bin kişilik grup, İdlib’de şehit düşen askerlerimiz için yürüyüş düzenledi. Atatürk heykeli önünde yapılan basın açıklamasının ardından topluluk sessizce dağıldı.

Muğla’nın Marmaris İlçe Belediyesi ve Atatürkçü Düşünce Derneği önderliğinde yaklaşık 2 bin kişilik grup, İdlib’te şehit düşen askerlerimiz için yürüdü. Atatürk heykeli önünde yapılan basın açıklamasının ardından topluluk sessizce dağıldı.

Marmaris Belediyesi ve Atatürkçü Düşünce Derneği bir hafta boyunca sürdürdüğü “Tüm halkımızı Türk bayraklarımızla şehitlerimize saygı yürüyüşümüzde tek yürek olmaya, kahraman ordumuza destek olmaya, milli birlik ve şuurumuzu ortaya koymaya davet ediyoruz” şeklindeki sosyal medya çağrılarıyla yürüyüş bugün bir otel önünden başlayıp yaklaşık 3,5 kilometre uzaklıktaki Atatürk heykeli önünde son buldu. Yürüyüş esnasında sadece “Şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganı atıldı.

BASIN AÇIKLAMASI ŞÖYLE

Atatürkçü Düşünce Derneği Marmaris Şube Başkanı Dilay Uçar tarafından yapılan basın açıklaması şöyle:

“İdlib’te 36 vatan evladını şehit verdik, yüzlerce yaralımız var. Hala şehit vermeye devam ediyoruz. Yüreklerimizin yandığı, tarifsiz acıyla kavrulduğu günler geçiriyoruz.

Milletimizin Başı sağ olsun.

İdlib’te şehit olan kahraman askerlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, acılı ailelerine ve ulusumuza başsağlığı dileriz. “Milli Yas” ilan etmeyen, siyasi iktidarı kınıyoruz. Şehitlerimizi ”tane” ile ifade eden anlayıştan, böyle bir kararı da beklemiyoruz. Ayrıca, Libya’da şehitlerimizin olduğunu tesadüfen öğrenmiş bulunuyoruz. Şehitlerimizin sessizce, kamuoyundan gizlenerek defin edilmesi, her milli vicdan sahibi yurttaşımızı yaralamıştır. Bu büyük bir iflastır. Büyük Atatürk’ün kurduğu; laik, demokratik ve hukukun üstünlüğüne dayalı parlamenter sisteme derhal dönülmelidir. Bu konuda üzerimize düşeni yapacağız.

 “Tek kişi” yönetimi iç ve dış politikada iflas etmiştir. Sorunlar çığ gibi büyümektedir.

Ülkemizin geleceğini ve milli bütünlüğümüzü tehlikeye atacak bir seviyeye ulaşılmıştır.

Türkiye,18 yıldır siyasal İslamcı “İhvan-ı Müslimin” zihniyeti ile yönetilmektedir. Rejim değiştirilmiştir. Hukukun üstünlüğü rafa kaldırılmıştır.

Atatürk’ün “Yurtta Barış, Dünyada Barış” felsefesi terk edilerek; Müslüman Kardeşler stratejisi izlenmeye başlanmış; laik ve demokratik sistem yıkılmıştır. Cumhuriyet kültürü örselenmiş, Milli Eğitim sistemi, Milli Ekonomi ve Milli Dış Politika yok edilmiştir.

Yurttaşlarımız, geleceğinden kaygılıdır. Ekonomide adalet kalmamıştır. Kriz her kesimi vurmaktadır. Bu ortam içinde sömürgeci devletler, ülkemizin itibarını zedelemektedir. Türk

milleti demokrasiye sahip çıkarak hak ettiği sisteme kavuşacaktır.

Emperyal devletlerin desteklediği PKK, PYD ve YPG unsurlarıyla ve terörizmle mücadelede devletimizin yanındayız. “Tek kişi” yönetimi yargı bağımsızlığını gölgelediği gibi terörizmle mücadelede de sorunlara yol açmaktadır. Bu nedenle, TBMM acilen etkin bir şekilde olaylara müdahil olmalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti, bir Orta Doğu devleti değildir. Bir din ya da ümmet devleti de değildir. Ulus egemenliğini yeniden inşa etmek yaşamsal önemdedir.

Türkiye Cumhuriyeti,“İhvan-ı Müslimin” zihniyetine terk edilemez. Cumhuriyet Devrimi’nin kültürel birikimini ve Devrimin tüm değerlerini benimseyen ve temsil eden, Atatürkçü Düşünce Derneği; her üyesiyle, Atatürk Türkiye’sini yeniden inşa etmenin kararlılığı içindedir. Görülmüştür ki Atatürkçü Düşünceden uzaklaşıldıkça Orta Doğu bataklığına saplanmaktayız. Gerici ve bölücü zihniyetlere hedef olmaktayız. Artık, kaybedecek tek bir saniyemiz yoktur. Birlik ve bütünlük içerisinde, yasal zeminde mücadelemizi ödünsüz sürdüreceğiz.

Şehitlerimize tekrar Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı; yaralılarımıza da acil şifalar dileriz.

Atatürkçü Düşünce Derneği tüm kurullarıyla görevinin başında ve sorumluluğunun bilincindedir.

Saygılarımızla.”

Bir cevap yazın