Eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel: “Turizmin ilacı barıştır”

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel önümüzdeki turizm sezonunda ülkemizde yaşanabilecek olası sıkıntılar ile bunların üstesinden gelebilme konularını açıkladı. Yücel “Türkiye mezhep ayrımcılığından kaynaklanan husumeti kullanarak, içeride oylarını konsolide etmek, dışarıda ise bir bozuk saatin sarkacı örneği ABD ile Rusya arasında hareket eder gibi yaparak, ABD’nin çıkarlarını gözetmeye dayalı politikalar izlemek, sonunda ülkeyi tehlikeli bir sınıra getirmek üzere. Turizmciler kuşkusuz ve gerçeği gerçeği görüyorlar. Bir yanda conora virüsü diğer yanda Suriye çıkmazı” dedi.

XIX. ve XX. Dönem İstanbul Milletvekilliği ile Turizm Bakanlığı ve Türkiye Seyahat Acenteları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Bahattin Yücel önümüzdeki turizm sezonunu değerlendirdi. Yücel, “Türkiye dışarıda bir bozuk saatin sarkacı örneği ABD ile Rusya arasında hareket eder gibi yaparak, ABD’nin çıkarlarını gözetmeye dayalı politikalar izlemesi ülkeyi tehlikeli bir sınıra getirmek üzere. Bir yanda Suriye çıkmazında yaşanan acı kayıplarımız diğer yanda conora virüsü. Bu gerçekleri turizmcilerimiz de çok iyi biliyor ama çözüm onların elinde değil” dedi.

2020 turizm sezonuna girerken, virus ve Suriye sorunu yüzünden turizmcilerin korkularının her geçen gün arttığını belirten Bahattin Yücel “İktidarın kriz yönetimi konusundaki geçmiş uygulamaları, virüsten korkmaları için kanımca yeterli bir neden. Ancak corona rakiplerimizi de aynı ölçülerde belki daha fazla etkileyeceği için işleri çok zor değil. Alınacak önlemler var kuşkusuz. Bütün turizm merkezlerindeki sağlık kuruluşları özellikle bulguları değerlendirme ve karantina konusunda sıkı bir eğitimden geçirilmeli” dedi.

KRIZ İLETIŞIM MERKEZI KURULMALI

Aralarında mutlaka turizm STK’ları yöneticilerinin de yer alacağı bir “Kriz İletişim Merkezi” kurulması gerektiğini savunan Yücel şöyle konuştu:

“Bu sayede bölgelerinde virus bulaşmış hasta çıkması halinde yapılacaklar önceden sıralanmalı ve olası hasta yakınları başta, iç ve dış kamuoyu doğru bilgilendirmelidir. Konaklama tesisleri, yiyecek-içecek hizmeti sunan işletmeler mutlaka denetimli olarak  periyodik dezenfekte edilmeli ve bu durum kabul edilir ölçekte, görünür tabelalarla ziyaretçilere güven verecek şeklide gösterilmelidir.”

SURİYE RUSYA POLİTİKASI ÇOK ÖNEMLİ

Turizmcileri asıl bekleyen tehlikenin Suriye’de Ruslarla istenilmeyen ölçülerde bir gerginlik ve bunun tırmanarak sıcak çatışmaya dönebileceği kuşkusunun yaşanmaya başladığını da sözlerine ekleyen Bahattin Yücel “Mezhep ayrımcılığından kaynaklanan husumeti kullanarak, içeride oylarını konsolide etmek düşüncesi yanlış. ABD ile Rusya arasında hareket eder gibi yaparak, ABD’nin çıkarlarını gözetmeye dayalı politikalar izlemek, sonunda ülkeyi tehlikeli bir sınıra getirmek üzere. Turizmciler bu gerçeği görüyorlar kuşkusuz. Gerginlik her geçen gün tırmanıyor. Böyle giderse Türkiye satışlarını durma noktasına getireceği açıktır.

2015 yılı sonlarında Suriye sınırında henüz kimlerin emriyle düşürüldüğü açıklanmayan, bir Rus savaş uçağının ardından, yaşadığımız gelişmeler unutulmamalı. Bu olaydan sonra turizm operasyonlarının birden bire bıçakla kesilircesine durmasını unutmak mümkün mü? Uğradığımız kayıpların bilançosunu tam olarak bilen kaç kişi var?” diye konuştu.

DIŞ POLİTİKA TURİZM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ  

Turizmde dış politikanın önemine vurgu yapan Yücel şöyle devam etti:

“Turizmde dış politika çizginizdeki gibi değişken bir tutum alarak, onlar gelmezse, bunlar gelirler nasılsa diyerek, ilerlemek mümkün olamaz. Üstelik geçtiğimiz sezonda 7 milyon kişiye ulaşan ziyaretçi sayısıyla, sıralamada bir numaraya yükselen bir komşu ülkeyle, bir başka komşu ülkenin meşru rejimini değiştirmek adına silahlı mücadeleye girişmek bana hiç akıl karı gelmiyor. Turizmin ilacı barıştır.”

Bir cevap yazın