Dalyan’da kedi evi isyanı

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Ortaca İlçe Belediyesini son seçimde CHP’den devralan MHP’li Belediye, eski başkanın Dalyan’da yerleştirdiği iki kedi evini “Görsel ve sağlık açısından uygun olmadığı” gerekçesiyle başka yere taşıma kararı aldı. Yeni konulmak istenen iki eve de izin vermedi. Ne yapacağını şaşıran hayvan severler bu işlemin durdurulmasını istiyor.

Muğla’nın Ortaca İlçe Belediyesini son seçimde CHP’den devralan MHP’li Belediye, eski başkan Hasan Karaçelik’in izniyle Dalyan’ın çeşitli yerlerine konulan kedi evlerinden ikisini “Görsel ve sağlık açısından uygun olmadığı” gerekçesiyle başka yere taşıma kararı aldı. Yeni konulmak istenen iki eve de izin vermedi. Hayvan severler duruma karşı çıktı. Dalyan Doğayı Hayvanları Koruma Derneği (DOHAKDER) yaptığı özel açıklamada bu kararın kaldırılmasını istedi.

DOHAKDER yönetimi 6 yıl önce girişimde bulunarak Dalyan Mahallesinin çeşitli merkezlerine konulmak üzere çeşitli firma ve tanınmış işadamlarının katkılarıyla çeşitli zaman aralıklarında 7 tane kedi evi yapılmasını sağlamıştı. Bu evlerin nerelere konulacağıyla ilgili olarak Ortaca Belediyesi ile irtibata geçilerek evlerin nerelere konulacağıyla ilgili izinler de alınarak ilk ev 2014 yılı 27 Ağustos tarihinde törenle yerleştirilmişti. Ortaca İlçe Belediyesi Başkan Alim Uzundemir imzasıyla 24 Şubat tarihinde DOHAKDER’e “H. F. Tınaztepe Turizm ve Meslek Okulu, Dalyan Pazar Yerine yerleştirilmesi talep edilen kedi evinin görsel ve sağlık açısından uygun olmadığına karar verilmiştir. Günlüklü Restoran ve Zabıta Amirliğinin karşısında bulunan kedi evlerinin 4 Mart tarihine kadar Belediye Zabıta Müdürlüğümüzün uygun gördüğü, halk sağlığını tehdit etmeyen, çevreye zarar vermeyen yerlere taşınması gerekmektedir” şeklinde yazı gönderildi.

YUVALAR BELEDIYE IZNIYLE KONULMUSTU

6 yıldan bu yana kedi evlerinin amacına uygun olarak hizmet verdiğini belirten DOHAKDER Başkanı Mebrure Kuzey Blom Sözcü’ye yaptığı açıklamada “Kaldırılması istenen Günlüklü Restoran ve Zabıta Amirliğinin karşısında bulunan kedi evlerini, Muğla büyük şehir olmazdan önce görevdeki Dalyan Belde Belediyesi’nin CHP’li Başkanı Arif Sarı izniyle koyduk. Hatta yer döşemelerini bile belediye ekipleri yaptı” dedi.

FARKINDALIK ELDE ETTIK

Kedilerin bu kulübelerde özgürce yaşadıklarını, istediği zaman girip çıktıklarını da belirten Blom, “Halk yıllardır buradaki hayvanlara yiyecek ve içecek veriyor. Kediler evlere o kadar alıştı ki dışkılarını çevreye değil evlerin içindeki kaplarına yapıyor. Kediler burada özgür. İstediğimiz farkındalığa ulaştık. Şimdi bunun neden bozulması isteniyor. 2005 yılından bu yana sokak hayvanları için uğraşıyorum” diyerek şöyle devam etti:

HAYALKEN GERCEK OLDU DIYE SEVINMISTIK

“Projeyi gerçekleştirebilmek için Dalyan’da çok kişiyle bir araya geldik. Kemal Yaman ve ailesinin bahçesinde kullandığı tavuk kümesi kedi evi yapmak için aileden istemiştim. Aile hemen kabul ederken, Bert Hagemann eskimiş ahşapların yerine yenilerini monte etti ve kapıdaki paslı metalin çocukların ve toplum güvenliği için yerine ahşap Türk evi stilinde yaptığında çok mutlu olmuştuk. Eşi Ada hanımın boyadığı kulübeyi çok güzel bir hale getirerek Dalyan Belediyesinin verdiği araçla da şu anki yerine yerleştirmiştik. Yapılan 7 kulübenin ayrı ayrı hikayesi var. Bugüne kadar hiçbir sorun yaşamadık ve herkes takdir ederken şimdi hevesimiz kursağımızda bırakılmak isteniyor.”

BAKIMEVLERINDE KEDI BOLUMU YOK

Bakımevinde kediler için bölümün olmadığından köpeklerle bir arada tutulduğunu da sözlerine ekleyen Mebrure Kuzey Blom “Barınaklarda köpeklere zarar veriyor. Veteriner ve teknisyenler duyarsız. Çok üzgünüm belediyenin kendi yapması gereken bu kedi evlerini biz yapmamıza teşekkür edeceği yerde şimdi bu yazıyı gönderdiler. 8’nci kedi evini yaptırdık yer izni istiyoruz diye müracaatımızda takdir beklerken böyle bir yazı hepimizi kahretti. Bu evlerde kalan sürekli kedi sayısı yok. İsteyen istediği zaman girip çıkıyor. Güven içinde mamalarını yerler düzenli olarak ve serbest dolaşıyorlar. DOHAKDER’e destek veren yerleşik yabancı dostlarımıza durumu anlatmakta zorluk çekiyoruz. Bu hayvanların tüm yiyecek ihtiyaçlarını dernek olarak biz karşılıyoruz. Ne yapacağımızı şaşırdık” diye konuştu. 

Bir cevap yazın