Müze ve ören girişlerine 8 ayda yüzde 59 zam

Genel, Haber
Haberi paylaşın

ltür ve Turizm Bakanlığı, 1 Marttan geçerli olmak üzere müze ve ören yeri giriş ücretlerine yüzde 39’a varan zam yaptı. Geçen yıl Temmuz ayında yapılan yüzde 20’lik zamla birlikte 8 aylık süre içinde yüzde 59 zam yapılmış oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 1 Mart 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere müze ve ören yeri giriş ücretlerine yüzde 39’a varan zam yaptı. Geçen yıl Temmuz ayında yapılan yüzde 20’lik zamla birlikte 8 aylık süre içinde yüzde 59 zam yapılmış oldu. Tur acenteleri yapılan zamlara ateş püskürüyor.

Denizli’nin beyaz cenneti Pamukkale’ye girişler yüzde 33 zam ile 60 TL’den 80 liraya çıkartılırken Gökova Körfezi’ndeki Sedir Adası 30 TL’den 50 TL. oldu. 72 TL olan Efes Antik Kenti, Ayasofya Müzesi ve Topkapı Sarayı giriş ücretleri 100 TL. 375 TL olan Museum Pass Türkiye 550, 220 TL olan Museum Pass İstanbul, Museum Pass Eagean ve Museum Pass Mediterranean’ın fiyatı 325 TL oldu.
Geçtiğimiz yıl yüzde 20’lik zam ile giriş ücreti 50 TL’den 60 TL’ye çıkartılan Pamukkale’de bu yıl yüzde 33 zaman ile 80 TL’ye çıkartılması vatandaşların tepkisine neden oldu.

ACENTELER ATEŞ PÜSKÜRÜYOR

Yapılan yeni zamma “Tek kelimeyle insafsızlık” diyen Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Marmaris Yürütme Kurulu Başkanı Suat Esin “Sürekli turizm pamuk ipliğine bağlı boşuna demiyoruz. Biz turisti nasıl getiririz diye uğraşırken yukardakiler turisti nasıl kaçırırız hareketindeler. Yeni zamlarla buyurun birlikte fiyat belirleyelim. Geçen sene satışlarımızı sezon başında yaptık ama Temmuz’da cart diye zam yaptılar. Biz nasıl bilet satacağız? Bu sene de Temmuz’da zam yapmayacaklarını nereden bilelim? Muğla ve çevresinden en çok gidilen yerlerden Efes 100, Pamukkale 80 lira, Sedir (Kleopatra) Adası 50 lira olmuş. Acenteler genelde giriş ücretlerini tur fiyatı içinde tutuyor. Bu durumda artık nasıl tutarız ki? Geçen sene Temmuz zammından sonra bazı acenteler giriş ücretlerini tur fiyatının dışına aldı ama büyük sıkıntı yaşadılar. Terk tepki yaptı” dedi ve şöyle devam etti:  

TURİZM BALTALANIYOR

“Şimdi sen Efes girişine 100 lira ödedikten sonra geride otobüsü, kahvaltısı, öğle yemeği, rehberi ve diğer masraflar var. Kaç lira yapacaksınız Efes turunu? Efes’e gitmekle kalmıyor ki bunun Meryem Ana’sı var, başka gezilecek yerleri var. Bunların hepsi parayla. Artık bu tür turlar hayal olur. Herkes ucuz yerlere gidecek. Artık gelenler otelden dışarı çıkmaz ya da geldiği ilçede dışına çıkmaz. Bu turizmi baltalamaktan başka bir şey değil.”

Bir cevap yazın