Batu’nun yaşı küçük, yüreği büyük

Genel, Haber
Haberi paylaşın

6 yaşındaki Batu ana sınıfında başlatılan “100 gün boyunca bir şey biriktir” projesi için harçlıklarından biriktirdiği 150 lirayı lösemili çocuklara bağışladı. Batu yaptığını büyük küçük herkesin yapmasını istedi.

Muğla’nın Marmaris İlçesinde yaşayan ana sınıf öğrencisi 6 yaşındaki Batu Toker, okulunda başlatılan “100 gün boyunca bir şey biriktir” projesi için harçlıklarından biriktirdiği 150 lirayı lösemili çocuklara bağışladı. Batu büyük küçük herkesin aynı şeyi yapmasını istedi. Batu’yu yönlendiren annesi Dilara Toker “Çocuklarımızın gönlü güzel, insan ve yardım seven insanlar olmaları için teşvikte bulunmaya çalışıyoruz” dedi.

Marmaris’te özel bir okulun ana sınıfında okuyan 6 yaşındaki Batu Toker okulunda başlatılan “100 gün boyunca bir şey biriktir” projesinde ne biriktirmesi gerektiğini annesiyle araştırmaya başladı. Annesinin “Ne biriktirelim Batu?” sorusuna “Para” diyerek cevap verdi. Para biriktirmeye karar verildi ama bu paranın nerede kullanılacağı düşünülmeye başladığında Dilara Toker oğluna kanser ve kanserli çocuklar hakkında bilgiler verince Batu “O zaman bu parayı kanserli çocuklara verelim” önerisinde bulundu. Batu’nun kendisine verilen harçlıklardan bir kumbaraya günde en az 1 lira atması kararlaştırıldı. Proje böyle başladı.

GÖNLÜ GÜZEL, İNSAN VE YARDIM SEVEN İNSANLAR YETİŞTİRMELİYİZ

Oğlunun bu düşünceye verdiği destekten dolayı çok mutlu olduğunu belirten Dilara Toker “Kanser artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Bu çocuklarda da olunca içimiz biraz daha fazla acıyor. Herkesin ailesi ya da çevresinde yaşadığı acılar var. Bunu göz ardı edemezdik. Batu’ya verdiğimiz harçlıklardan her gün bir lirasını bir kumbarada biriktirmesini önerdik. Bu biriken parayı çocuklar için kullanalım dedik. Çocuklar olunca da sağlık ön plana çıktı ve paraları Lösemili Çocuklar Vakfı’na (LÖSEV) bağışlamaya karar verdik” dedi.

GİZLİCE FAZLA PARA BİRİKTİRMİŞ

Batu’ya projenin 100 gün boyunca günde bir şey biriktirmek olduğunu, para biriktirmeye karar verdiklerinde de günde 1 lira biriktirmesi gerektiğini anlattıklarını belirten Dilara Toker şunları söyledi:

“100 gününün sonunda bir kez daha şaşırdık. Çünkü kumbaradan 100 lira yerine 150 lira çıktı. Batu’ya nedenini sorduk ‘Kardeşlerime daha fazla para olsun istedim’ dedi. Doğrusunu söylemek gerekirse oğlumuzun bu yaşta bu bilince varması bizi gerçekten çok mutlu etti, gözlerimizi yaşarttı. Çocuklara eğitim bu yaşta verilmeli sözünün en önemli bir örneği oldu Batu. Bu yüzden çok büyük mutluluk yaşıyoruz. Ailemizden gördüklerimizi çocuklarımıza öğretmeye çalışıyoruz. Tam öğrenme yaşındalar. İşin farkına varacak durumdalar. Biz de yavaş yavaş ilerde gönlü güzel, insan ve yardım seven insanlar olmaları için teşvikte bulunmaya çalışıyoruz. Onlara anlayabilecekleri dilde öğretmeye ve elimizden geldiğince yol göstermeye çalışıyoruz.”

OKULA DA GİTSİNLER DİYE FAZLA PARA BİRİKTİRDİM

Sözcü mikrofonuna konuşan Batu Toker “100 gün boyunca harçlıklarımdan 150 lira biriktirdim. Annem bana kanserle ilgili bir şeyler anlattı. Ben de kanserli hasta çocuklar iyileşsinler, ilaç alsınlar diye para biriktirdim. Biriktirdiğim parayı verdiğimiz arkadaşlarımı tanımıyorum” derken neden fazla para biriktirdiği sorusuna ise “İlaç almalarından ayrı olarak okula da gitsinler diye fazla biriktirdim. Bütün arkadaşlarım siz de böyle bir şeyler yapın. Herkes benim yaptığım gibi yapsın” diye konuştu.  

Bir cevap yazın