Tayyibe Demir“Para hırsınız hepimizi öldürüyor”

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Maden ocaklarının köyünü ve zeytinliklerini yutmasını önlemeye çalışan Yatağan köylüsü Tayyibe Demirel, Muğla Büyük Şehir Belediyesi Maden Çalıştayı’nda yaptığı konuşmayla gündeme damgasını vurdu. Demirel “Nedir bu yahu para para, Yatağan’da 80 yaşını artık gören yok” dedi.

Muğla’nın Yatağan İlçesi Hacıbayramlar Mahallesi yakınında planlanan kapalı kömür ocağına 2018 yılında verilen “Çevresel etki değerlendirmesi gerekli değildir” kararına karşı çıkarak açtığı davayla adını duyuran Turgut Mahallesi’nden Tayyibe Demirel, Muğla Büyük Şehir Belediyesince düzenlenen Maden Çalıştayı’nda yaptığı konuşmayla gündeme damgasını vurdu. Demirel “Nedir bu yahu para para, Yatağan’da 80 yaşını artık gören yok” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz hafta sonu madencilik faaliyetlerinin tartışılacağı “Madenciliği Konuşuyoruz” konulu Maden Çalıştayı düzenledi. Çalıştayda madencilik sektörünün büyük sıkıntı altında olduğu, Türkiye’de 8 bin 78 adet maden ruhsat bulunduğu, Muğla’da 351’inin faaliyette olduğu, maden sektörünün yanlış işletildiği, bilimsellikten uzak olduğu, doğru bilgilendirme olmadığı konuları üzerinde duruldu.

GÜRÜN, “DOĞRU BİLGİYE ULAŞMAK İÇİN ÇOK ÇABALIYORUZ”
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün “Türkiye, maden üretiminde 28’inci sırada. Maden çeşitliliği açısından 10’uncu sırada. Muğla’nın maden ruhsatı arama ve işletme ruhsatı olmak üzere hangi bölgeleri kapsadığını bilmiyoruz. Hırsız gibi sağdan soldan bilgi çalıp doğru yere ulaşmaya çalışıyoruz. Defalarca yazı yazılmasına rağmen Muğla’da şu kadar alan var, şu kadar ruhsat var gibi onlardan resmi olarak aldığım hiçbir cevap yok” dedi.

CHP HER ŞEYE KARŞI ÇIKMIYOR
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, “CHP olarak alanlarda vahşi madencilik hakkında söylemlerimize yandaş medya tarafından linç ediliyoruz. “CHP zengin olmamızı istemiyor”, “CHP her şeye karşı çıkıyor” diyorlar. CHP, yer altı zenginliklerimizin çıkartılması, su kaynakları tarım ve havanın hiçe sayılmasına ama çıkartılan kaynaklarında ham madde olarak yurt dışına gönderilmesine, birilerinin zengin olmasına, birleri zengin olurken ülke kaynaklarımızın fakirleşmesine, ülke kaynaklarımız fakirleşirken doğamızın, insanımız, çevre ve yaşam alanlarımızın yok edilmesine kaşı çıkıyoruz” diye konuştu.

DAMGAYI DEMİREL KOYDU
Bakanlığa karşı açtığı dava ile tanınan Tayyibe Demirel çalıştayda en fazla ses getiren konuşmayı yaparak “Herkes parayı nasıl kazanırım diye bakıyor. Çok mu kazanacak, az mı kazanacak onu konuşuyorsunuz. Ben şu anda bizim köyden evveli gün ölen birisinin cenazesine rahatsızlığımdan dolayı gidemedim. Ona üzülüyorum. Sürekli cenaze kaldırıyoruz. Bıktık ya. Astım, bronşit, koah, kanserin her türlüsü var. Hastalıktan geçilmiyor. Bizim köyde kanser olmazdı. Benim dedem, annemin babası bile hiçbir hastalığı olmadan 90 yaşını geçkin öldü. Doktora hiçbir şeyim yok, tükür yere tükürüğünü yalarım demiş dedem. Canavar gibi çalışırdı. Babamın babası da öyleydi. Bizim köyde insanlar hastalıkla değil kendi rızasıyla ölürdü. Şu anda 80 yaşını geçen yok. Yeter artık” diye konuştu.

Bir cevap yazın