Muğla’da konut satışlarında büyük artış

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Marmaris Emlak Müşavirleri Derneği Halkla İlişkiler sorumlusu Emlak Müşaviri Çetin Aksu Marmaris, Bodrum ve Fethiye’de konut satışlarının her geçen gün yükseldiğini belirtti. Aksu’nun sözlerini Türkiye İstatistik Kurumu doğrulayarak Muğla genelinde Kasım ayı konut satışlarında yüzde 73,9 artış olarak duyurdu. Artışa neden olarak dışardan göçün fazla olması gösterildi.

Muğla’nın Marmaris İlçesi Emlak Müşavirleri Derneği Halkla İlişkiler sorumlusu Çetin Aksu Marmaris, Bodrum ve Fethiye’de konut satışlarının her geçen gün büyük artış gösterdiğini söyledi. Aksu’nun sözlerini Türkiye İstatistik Kurumu doğrulayarak Muğla genelinde Kasım ayı konut satışlarının yüzde 73,9 arttığını duyurdu. Aksu “Artışa neden dışardan göçün fazlalığı ve faizlerin düşmesi” dedi.

Özellikle Marmaris başta olmak üzere Bodrum ve Fethiye’de kiraların çok yukarılara tırmanması ve bu bölgelere göçün fazlalığı nedeniyle emlak satışlarında büyük patlama yaşandığını söyleyen Çetin Aksu Sözcü’ye özel açıklama yaptı. Aksu “Faiz oranlarının 0.98-99’lara çekilmesi birinci ö etken. İkincisi bölgeye özellikle emekli kesiminin yoğun bir şekilde göç etmesi. Marmaris’teki bir diğer etken ise Aksaz Deniz Üs Komutanlığı. Göç artınca ister istemez ev kiraları fahiş rakamlara çıktı” dedi.

1+1 KİRALIK EV 1500 LİRA

İmara açılacak yeni alanların olmayışı Marmaris’te kiraları çok yukarı çektiğini belirten Aksu “Muğla genelinde daha çok Marmaris, Bodrum ve Fethiye dışarıdan gelenler nedeniyle ciddi rant kapısı oldu. Marmaris Armutalan’da 2021’e kadar inşaat yasağı var. Tek bir yapı bile yapılamayacağından bu bölgede ihtiyaca cevap verecek yeni bina yok. Böyle olunca hazır binalara talep arttı. Marmaris genelinde 1+1 evin kirası 1500 lira. 2+1 evler 3 bin liraya kadar çıkıyor” diyerek şöyle devam etti:

KİRA YERİNE EV SATIN ALINIYOR

“3 bin lira kira ödeyen bir aile bunun üzerine bin, bin 500 lira daha koyarak bankadan aldığı krediyi ödeyip ev sahibi olmak istiyor. Orta tabaka yani kiracı olan tabaka 350-600 bin lira arasında aldığı kredi ile ev almaya başladı. Alımların yüzde 90 kredi, yüzde 10 peşin oluyor. Emlakçılar çok yoğun. Bugün evinizi piyasa rayiç bedel üzerinden satılığa çıkarın bir gün içinde satılır. O rakama satılan evin birkaç gün sonra tekrar fiyatı yükselir. Durum bu derece almış başını gidiyor. Yani reel değerlere isabet eden evlerde satış lüksek oranda sürüyor”

TÜİK AÇIKLAMASI OLAYI DOĞRULADI

TÜİK Denizli Bölge Müdürü Ali İhsan Yücedağ’ın Muğla’da konut satışlarının Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 73,9 oranında artarak 2 bin 7 olduğu söylemi Çetin Aksu’nun sözlerini doğruladı. TÜİK’e göre bu satışların 557’si ilk satış, bin 450’si ikinci el satış olarak gerçekleşti.

Konut satışlarında, İstanbul 24 bin 924 konut satışı ve yüzde 18 ile en yüksek paya sahip olurken, satış sayılarına göre İstanbul’u, 14 bin 506 konut satışı ve yüzde 10,5 pay ile Ankara, 8 bin 428 konut satışı ve yüzde 6,1 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 21 konut ile Ardahan, 44 konut ile Hakkari ve 72 konut ile Bayburt oldu. Muğla ise Türkiye genelinde %1,5’lik payla 20. sırada yer aldı.

İPOTEKLİ SATIŞLARDA çok BÜYÜK ARTIŞ

TÜİK verilerine göre Muğla’da ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 620,9 oranında artış göstererek 620 oldu. 620 ipotekli satışın 178’i ilk, 442’si ikinci el satış olarak gerçekleşti. Aynı dönemde Türkiye genelinde ise 43 bin 911 konut ipotekli satış sonucunda el değiştirdi. Türkiye genelinde toplam konut satışları içinde ipotekli satışın payı yüzde 31,7 olurken bu oran Muğla ili için yüzde 30,9 olarak gerçekleşti.

DİĞER SATIŞLARDA DA ARTIŞ GÖZLENDİ

Muğla’da diğer konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 29,9 oranında artış göstererek bin 387 oldu. Bu satışların 379’u ilk satış, 1 008’i ikinci el satış olarak gerçekleşti. Aynı dönemde Türkiye genelinde ise 94 461 konut diğer satış sonucunda el değiştirdi.

Yabancılara yapılan konut satışları %2,2 arttı

Muğla ilinde Kasım ayında yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %2,2 oranında artarak 94 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Kasım ayında ilk sırayı 1 855 konut ile İstanbul aldı. İstanbul ilini sırasıyla 825 konut satışı ile Antalya, 218 konut satışı ile Ankara, 128 konut satışı ile Bursa ve 110 konut satışı ile Yalova izledi.

Bir cevap yazın